Oldřich Nový jako Kristián: masivní honorář i odložený úspěch pro filmovou legendu

Na plné docenění své nejslavnější role si musel Oldřich Nový počkat – druhá světová válka měla přednost. Jeho památný výkon však měl i další specifika...
Oldřich Nový a Adina Mandlová v Kristiánovi.
Oldřich Nový a Adina Mandlová v Kristiánovi.
CTK

reklama

Film Kristián s Oldřichem Novým v hlavní roli patří mezi klenoty české kinematografie. Herec zde měl poprvé možnost uplatnit svůj kultivovaný elegantní projev, který mu byl celý život tak blízký – a zhostil se ho na jedničku. 

Specifika Oldřicha Nového

Což platí i pro zpěv. Píseň Jen pro ten dnešní den, která v něm v jeho podání zazněla, se stala velkým hitem. Nový byl ve svém živlu, cítil, že má konečně šanci ukázat, jaký talent v něm dřímá. Na výsledku mu velmi záleželo. Před natáčením dokonce žádal režiséra Martina Friče, aby ho kamera zabírala pouze pravou stranou, neboť měl pocit, že je z tohoto úhlu pohlednější.

Režisér si zase vymínil, že Adina Mandlová nesmí být ve filmu vyšší než on, a tak kdykoliv spolu kráčeli vedle sebe, kulisáci Novému dávali pod nohy cihly, aby výškový rozdíl snížili. Ve scénách, kde musely být vidět obě postavy, měl herec na hlavě klobouk.

Zadostiučinění pro legendu

Snímek byl natočen v rekordním čase – za pouhých třiadvacet dní. Každý záběr se točil jednou, maximálně dvakrát. Celkový rozpočet byl 675 tisíc korun a honorář pro Nového činil 20 tisíc korun. Světlo světa však komedie spatřila v nejhorší možný čas. Premiéra se uskutečnila sedm dní po vypuknutí druhé světové války v pražském kině Lucerna, tedy v době, kdy měli lidé úplně jiné starosti.

Na vavříny si tak hlavní protagonisté museli počkat několik let. Opětovně se Kristián promítal až v roce 1954 a přišly se na něj podívat téměř dva miliony diváků. Oldřich Nový cítil velké zadostiučinění a úspěch si užíval. Dokonce chtěl natočit pokračování a s manželkou Alicí začal psát scénář. Pracovní název zněl Kristián se vrací. Na realizaci už však nikdy nedošlo. 

reklama

reklama