O statečném kováři: natáčel kaskadérské kousky Pavel Kříž, nebo Ondřej Vetchý?

Oblíbená pohádka O statečném kováři stála na už tehdy hvězdném Pavlu Křížovi, jenže několik dalších zajímavých jmen kolem něj bychom neměli opomenout.
Pavel Kříž a Martina Bezoušková v pohádce O statečném kováři
Pavel Kříž a Martina Bezoušková v pohádce O statečném kováři
Bonton

reklama

Zatímco Pavel Kříž, hlavní hrdiny pohádky, který ztvárnil odvážného kováře Mikeše, udělal díru do světa a zná ho každý, po jeho filmové partnerce Martině Bezouškové, jež si zahrála princeznu zakletou do ošklivé babice, jako by se slehla zem. Zlomovým okamžikem v jejím životě bylo narození dětí, kterým se rozhodla věnovat naplno a herecká dráha šla stranou.

Tvrdý herecký chleba

 „Myslela jsem si, že když nejsem závislá na věku jako třeba baletky nebo modelky, vrátit se pak zpátky do oboru nebude problém. Spletla jsem se. Sejde z očí, sejde z mysli,“ uvedla k tomu Martina.

U herectví, i když v trochu jiné formě, nakonec ale zůstala. Začala vyučovat na Mezinárodní konzervatoři v Praze, na Katedře činoherního divadla DAMU, přednášet na Univerzitě třetího věku a občas se objevuje i ve filmech a seriálech. Diváci televize Prima ji mohli vídat například v Modrém kódu.

Nečekaný záskok

Ale zpátky k pohádce. Během natáčení Pavel Kříž utrpěl nemilý úraz. Při jedné scéně, když skákal z okna si při dopadu vymkl kotník. Produkce už raději nechtěla nic riskovat a povolala kaskadéra. Tím nebyl nikdo jiný než v té době začínající herec Ondřej Vetchý.

Skřetovi v liščím kožichu, kterého hraje Jiří Krytinář, propůjčila hlas herečka Vlasta Fabiánová, silákovi Ondřeji v podání slovenského herce Jána Krónera mladšího pak Svatopluk Skopal.

Text: David Laštovka

reklama

reklama