Noc na Karlštejně: Milostný trojúhelník Brodský–Brejchová–Hanzlík i dvě nečekaná úmrtí

Natáčení historického muzikálu Noc na Karlštejně provázely milostné i zdravotní problémy řady hereckých hvězd.
Jana Brejchová a Vlastimil Brodský ve filmu Noc na Karlštejně.
Jana Brejchová a Vlastimil Brodský ve filmu Noc na Karlštejně.
Filmové studio Barrandov

reklama

Noc na Karlštejně je jeden z nejúspěšnějších českých filmových muzikálů s hvězdným hereckým obsazením a mnoha hity. Ani tentokrát byste si písně Lásko má, já stůňu nebo Do věží rozhodně neměli nechat ujít. Samotné filmování přitom provázela řada smutných, bolestných momentů.

Významná poslední role

Jedná se například o poslední film Jaroslava Marvana, který ztvárnil postavu purkrabího Ješka z Vartenberka. Zemřel půl roku po natáčení, osudnou se mu stala rakovina. Už během natáčení ho provázely velké zdravotní problémy. Nemohl chodit, na plac ho museli nosit, ale když padla klapka, dokázal i přes svoji indispozici podat neskutečný výkon. Pauzy během natáčení trávil nejčastěji ve společnosti zpěváka Waldemara Matušky, se kterým se velmi sblížili.

Muzikál Noc na Karlštejně si můžete přehrát v iPrima Videopůjčovně:

„Já k němu vzhlížel k jako herci, protože to byl opravdový mistr, jemu se zase líbilo, jak zpívám. Věděli jsme, že na tom není nejlépe, ale že to bude mít tak rychlý konec, to nás překvapilo všechny. Lituji, že těch chvil, co jsme spolu mohli mluvit, nebylo víc,“ zavzpomínal na setkání Matuška.

Když Marvan zemřel, vážil pouhých jednačtyřicet kilo. „Mluvila jsem s primářem. Rakovina je už i v prostatě a žaludku,“ zapsala si pět dní před hercovou smrtí do svého deníčku jeho manželka Márinka. Premiéry už se nedožil.

Srdci neporučíš

K hudbě geniálního skladatele Karla Svobody napsal texty Jiří Štaidl. Také v jeho případě se jednalo o poslední umělecký počin. Zemřel krátce po natáčení, při tragické dopravní nehodě. Bylo mu pouhých třicet let. Ani on už kompletně sestříhané dílo, do kterého výrazně přispěl, nemohl nikdy zhlédnout. „Jiří byl génius, dokázal napsat neskutečné věci. Noc na Karlštejně, kterou považuji za svůj nejlepší hudební film, je toho jasným důkazem,“ svěřil se během svého života Karel Svoboda.

Hudební snímek Noc na Karlštejně.
Autor: archiv FTV Prima Hudební snímek Noc na Karlštejně.

Královský pár tvořili tehdejší skuteční manželé Vlastimil Brodský a Jana Brejchová, kteří byli blízcí přátelé režiséra Zdeňka Podskalského, jenž snímek podle divadelní hry Jaroslava Vrchlického zfilmoval. Během natáčení se však Brejchová zamilovala do Jaromíra Hanzlíka a od svého muže odešla. Láska jim vydržela několik let, ale nakonec se rozešli. Brodský to dlouhá léta bral jako velkou zradu a oběma to nemohl zapomenout.

Osud filmu příliš nepřál

Přestože se natáčelo v letních měsících, filmařům počasí příliš nepřálo a většina dní propršela. Režisér však i přes nepřízeň osudu zachovával ledový klid. „Pátý den. Dnes jsme zase nenatočili vůbec nic, lilo jako z konve. Karel Hála s Karlem Štědrým se pěkně zlinkovali. Měli zpívat a nezpívali,“ zaznamenal si do svého deníčku Zdeněk Podskalský.

Tento historický muzikál patří mezi oblíbené televizní pořady Heleny Vondráčkové, která v písních zpívala za Janu Brejchovou. „Mrzí mě, že jsem si ve filmu nemohla zahrát, že jsem v něm pouze zpívala, ale zato jsem ráda, že jsem propůjčila hlas takové krásné a úžasné herečce. Když mám čas, ráda se na to vždycky dívám. Skvělé herecké výkony a nadčasová hudba,“ uvedla zpěvačka.

reklama

reklama