Nezlobte dědečka: Kamarád Vlasty Buriana stál za mnoha jeho úspěchy, ale potkal ho tragický osud

Veselohra Nezlobte dědečka patří do zlatého fondu prvorepublikového filmu. Král komiků Vlasta Burian však nebyl jediným, kdo se na úspěchu filmu podílel.
Vlasta Burian byl hvězdou první velikosti.
Vlasta Burian byl hvězdou první velikosti.
Meissnerfilm

reklama

V sobotu od 17.15 na Primě bude zase jednou řádit náš snad nejslavnější komik. Za legendární českou veselohrou stojí tři muži: herec Vlasta Burian, dramaturg jeho divadla Emil Artur Longen a režisér Karel Lamač. Lamač Buriana objevil pro zvukový film a natočil s ním komedii C. a k. polní maršálek, která odstartovala jeho hvězdnou kariéru. A pak už to šlo jako po másle. Cokoliv dalšího spolu udělali, stalo se trhákem.

Šťastné spojení

Třetím do party byl zmíněný Longen, který působil v Divadle Vlasty Buriana a psal mu komediální divadelní hry přímo na tělo. Ty, které u diváků zafungovaly nejlépe, Burian okamžitě nechával zfilmovat. A to byl i případ snímku Nezlobte dědečka, v němž král komiků ztvárnil hned tři role najednou: nešťastně zamilovaného Emana, falešného mladšího strýce Jonáše a falešného staršího strýce Jonathana.

Longen měl na uměleckou dráhu Buriana nesmírný a rozhodující vliv. Herec mu nosil své nápady, vtipné historky, které sám zažil nebo někde zaslechl, a zbytek už nechával na něm. Důvěřovali si a chovali k sobě vzájemný respekt a úctu. Komedie Nezlobte dědečka však byla jejich předposledním dílem. Dva roky po premiéře filmu v pouhých padesáti letech Longen nečekaně zemřel. Příčinou byla perforace žaludečního vředu.

Bohémský život

Jeho život byl velmi bouřlivý. Byl to bohém, který téměř každý den vysedával po hospodách a nasekával dluhy. Mezi umělci byl však díky své dobrotivé povaze a mistrnému psaní skvělých her velmi oblíbený. Každý ho měl rád a řada herců mu neváhala půjčovat peníze, i když dopředu věděla, že jim je stejně nikdy nevrátí. Mnohdy to fungovalo také tak, že je Longen pozval na pivo, ale neměl na útratu, tak to zaplatili za něj.

„Měli jsme pro něj pochopení. Byl to člověk, který uměl žít, mušketýr třicátých let, kus historie českého divadla. Vyzařoval z něj překrásný optimismus. Škoda, že odešel tak brzy,“ zavzpomínal na něj v dobovém rozhovoru Jaroslav Marvan, který si v komedii zahrál ředitele sanatoria.

Komedii Nezlobte dědečka uvidíte v sobotu od 17.15 na Primě.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!