Skvělý Vladimír Menšík v komedii Bouřlivé víno

Přehlídka nejlepších českých a slovenských herců v dobové vinařské komedii Bouřlivé víno. Děj nás vrací do roku 1968, kdy se v totalitním Československu uvolnily poměry. A v jihomoravských Pálavicích se pár podnikavců snaží vyrábět a prodávat víno na vlastní pěst, při tom ale naletí podvodníkovi. Čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX!
Bouřlivé víno
Bouřlivé víno

reklama

Předsedou JZD ve vesničce Pálavice je vinař Michal Janák (Vladimír Menšík). Vínu rozumí a ví, že aby ho bylo dost i pro další generace, musí se vše kolem něj dělat pořádně, poctivě a s láskou. Část vesnice to ale vidí jinak. Zakládají nový vinařský podnik VIDRUPA, chtějí začít podnikat a rychle zbohatnout. Michal tuší, že tohle není ta správná cesta a do nového družstva odmítne vstoupit.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Bouřlivé víno - upoutávka

Do vesnice navíc zavítá český emigrant z Rakouska jistý Jožka Hrdlička (Jiří Vala), který chce z nezkušených podnikatelů z VIDRUPy podvodem vytáhnout peníze. Nakonec je to právě Michal Janák, který Hrdličkovu levárnu odhalí a všem v podniku VIDRUPA zachrání pořádný balík.

Ačkoliv byl poplatný tehdejší ideologii, dnes vnímáme Bouřlivé víno jako spíše úsměvný film. Najdou se v něm i výborné komediální scény. Nesmrtelná je scéna s postavou Šmejkalky (Iva Janžurová), která má předvést striptýz, ale nakonec se odmítne svléknout a na německy mluvící diváky přisprostle křičí v češtině.

Herecká esa ve filmu Bouřlivé víno

  • Těšit se můžete na krásnou Božidaru Turzonovovou coby Kateřinu, manželku Michala Janáka. Protože měla těžký slovenský přízvuk, její hlas předabovala Libuše Švormová. V dalších dílech už ale Turzonovová mluví sama sebe.
  • Postavu tajemníka a otce Kateřiny, který za jakýchkoli okolností stojí za Michalem Janákem, zahrál zemitý Jaroslav Moučka.
  • Na straně „zlého“ vinařství se v postavě Houkala objevil Čestmír Řanda. Sekunduje mu jeho protivná ziskuchtivá manželka Houkalová (Slávka Budínová).
  • Dále uvidíte Evu Hudečkovou, Otto Šimánka, Lubomíra Kostelku, Františka Filipovského, Jiřího Hrzána, Věru Tichánkovou, Jana Krause nebo třeba Vítězslava Jandáka.

Pohár hořkosti. Možná se někdo pozastaví nad titulkovou listinou k filmu Bouřlivé víno. Slavná tvůrčí režisérsko-scenáristická dvojice Václav Vorlíček – Miloš Macourek se proslavila spíše pohádkovými komediemi, jako jsou Tři oříšky pro Popelku, Dívka na koštěti či seriály Arabela, Létající Čestmír, Křeček v noční košili… Mnoho jejich projektů vznikalo v kooprodukci se zahraničními televizemi. Spekuluje se, že tzv. trilogii o víně, která byla hodně politicky angažovaná, prostě museli natočit, aby se zavděčili režimu a měli klid na „svoje“ věci.

Na první díl české vinařské trilogie Bouřlivé víno se dívejte ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX!

Režie: Václav Vorlíček
Scénář: Miloš Macourek, Václav Vorlíček
Kamera: Josef Illík
Hudba: Karel Svoboda
Hrají: Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Eva Trejtnarová-Hudečková, Jaroslav Moučka, Zdeněk Kryzánek, Rudolf Jelínek, Iva Janžurová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!