Nepřítel před branami, respekt před obrazovkou

Není válečný film jako válečný film a tenhle je co do výpravy a velkoleposti některých scén opravdu neobyčejný. I když nejste právě skalními fanoušky tohoto žánru, v tomhle případě zkuste udělat výjimku a koukejte se v neděli ve 20.00 na Prima MAX.
Záběry z filmu Nepřítel před branami
Záběry z filmu Nepřítel před branami
20th Paramount Pictures

reklama

Monumentální výprava – tento dojem vás po 126 minutách stopáže naplní asi největším dílem. Přece jen, hořící trosky Stalingradu se na obrazovce nevidí každý den.

Nepřítel před branami - upoutávka
Nepřítel před branami - upoutávka

Hned úvod snímku je strhující: Stalingrad vypadající spíše jak peklo, přeplouvání Volhy za asistence vzdušných bombardérů a následující masakr... To je kvalitní kus filmařiny. A nadprůměrně realistický souboj elitních odstřelovačů, to je rovněž lákavé téma, zvlášť v podání dvojice Jude Law a Ed Harris.

Záběry z filmu Nepřítel před branami
Autor: 20th Paramount Pictures Záběry z filmu Nepřítel před branami

Obsahová linka se tentokrát pohodlně vměstná do jedné věty: Ruský mladík Vasilij jako hrdina Ruské armády (Jude Law) a německý válečný hrdina zocelený mnoha boji (Ed Harris) ve hře na kočku a myš na pozadí největší bitvy II. světové války.

Záběry z filmu Nepřítel před branami
Autor: 20th Paramount Pictures Záběry z filmu Nepřítel před branami

Je až neuvěřitelné, s jakou lehkostí dokázal režisér Francouz Jean-Jacqes Annaud spojit tyto části dohromady. Člověku nejde na rozum, že všechny ty velkolepé davové útoky a masivní exploze jsou vlastně jen takovou omáčkou, v níž je servírovaný hlavní chod: osudy uměle vytvořeného hrdiny SSSR, politruka, který z něj onu ikonu vytvořil, a německého majora wermachtu.

Vojákům nehrozí jen fyzické nebezpečí. Podobně důležitá bývá jejich psychika...

Od Apokalypsy k Mariňákovi: 4 nejpůsobivější válečné filmy

Jednotlivým střetům nechybí napětí a zvraty a celé je to prokládáno emotivními scénami typu Kulikova vyprávění, jak přišel o zuby, či milování Vasilije a Táni v kolektivní ubikaci (Jo! Málem jsme zapomněli zmínit milostný trojúhelník s krásnou Rachel Weisz.) Suma sumárum, jeden z nejlepších válečných filmů všech dob.

Co možná o filmu Nepřítel před branami nevíte

  •  Režisér Jean-Jacques Annaud je rovněž zodpovědný za takové perly jako Sedm let v Tibetu, Jméno růže či Medvěd.
  • Jednu z hlavních rolí, politruka SSSR Danilova, hraje Joseph Fiennes, bratr slavného Ralpha Fiennese.
  • Jude Law a Ed Harris byli pro své role vybráni hlavně pro výmluvnost svých očí. Často museli hrát beze slov, odkázáni pouze na výraz tváře a pohled.
  • Filmový Stalingrad ležel ve skutečnosti v Německu a byl postaven doslova na zelené louce.
  • Při hromadných válečných scénách se stovkami komparzistů bylo příliš nebezpečné odpalovat nálože na dálku. V davu byli proto rozmístěni kaskadéři, kteří výbuchy spouštěli našlapováním na speciální natlakované talíře.
  • Ve scéně s tiskárnou při hádce Vasilije a Danilova jsou slzy v očích Juda Lawa opravdové.
  • V době svého uvedení (v roce 2001) byl Nepřítel před branami nejdražším britským filmem vůbec. Jeho rozpočet čítal celých 68 milionů liber a celosvětově svým tvůrcům přinesl do pokladny milionů skoro 100.
  • Záběry z filmu Nepřítel před branami
    Autor: 20th Paramount Pictures Záběry z filmu Nepřítel před branami

Režie: Jean-Jacques Annaud
Scénář: Alain Godard, Jean-Jacques Annaud Kamera: Robert Fraisse
Hudba: James Horner
Hrají: Jude Law, Joseph Fiennes, Rachel Weisz, Bob Hoskins, Ed Harris, Ron Perlman, Eva Mattes, Gabriel Thomson, Matthias Habich, Ivan Shvedoff, Sophie Rois
Rok uvedení: 2001

Když dostanete chuť na pěkný český film, můžete si ho přehrát online na iPrima.cz. V nabídce jich tam nyní najdete několik desítek:

reklama

reklama