Nepřítel před branami, respekt před obrazovkou

Není válečný film jako válečný film a tenhle je co do výpravy a velkoleposti některých scén opravdu neobyčejný. I když nejste právě skalními fanoušky tohoto žánru, v tomhle případě zkuste udělat výjimku a koukejte se v neděli ve 20.00 na Prima MAX.
Záběry z filmu Nepřítel před branami
Záběry z filmu Nepřítel před branami
20th Paramount Pictures

reklama

Monumentální výprava – tento dojem vás po 126 minutách stopáže naplní asi největším dílem. Přece jen, hořící trosky Stalingradu se na obrazovce nevidí každý den.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Nepřítel před branami - upoutávka

Hned úvod snímku je strhující: Stalingrad vypadající spíše jak peklo, přeplouvání Volhy za asistence vzdušných bombardérů a následující masakr... To je kvalitní kus filmařiny. A nadprůměrně realistický souboj elitních odstřelovačů, to je rovněž lákavé téma, zvlášť v podání dvojice Jude Law a Ed Harris.

Záběry z filmu Nepřítel před branami
Autor: 20th Paramount Pictures Záběry z filmu Nepřítel před branami

Obsahová linka se tentokrát pohodlně vměstná do jedné věty: Ruský mladík Vasilij jako hrdina Ruské armády (Jude Law) a německý válečný hrdina zocelený mnoha boji (Ed Harris) ve hře na kočku a myš na pozadí největší bitvy II. světové války.

Záběry z filmu Nepřítel před branami
Autor: 20th Paramount Pictures Záběry z filmu Nepřítel před branami

Je až neuvěřitelné, s jakou lehkostí dokázal režisér Francouz Jean-Jacqes Annaud spojit tyto části dohromady. Člověku nejde na rozum, že všechny ty velkolepé davové útoky a masivní exploze jsou vlastně jen takovou omáčkou, v níž je servírovaný hlavní chod: osudy uměle vytvořeného hrdiny SSSR, politruka, který z něj onu ikonu vytvořil, a německého majora wermachtu.

Vojákům nehrozí jen fyzické nebezpečí. Podobně důležitá bývá jejich psychika...

Od Apokalypsy k Mariňákovi: 4 nejpůsobivější válečné filmy

Jednotlivým střetům nechybí napětí a zvraty a celé je to prokládáno emotivními scénami typu Kulikova vyprávění, jak přišel o zuby, či milování Vasilije a Táni v kolektivní ubikaci (Jo! Málem jsme zapomněli zmínit milostný trojúhelník s krásnou Rachel Weisz.) Suma sumárum, jeden z nejlepších válečných filmů všech dob.

Co možná o filmu Nepřítel před branami nevíte

  •  Režisér Jean-Jacques Annaud je rovněž zodpovědný za takové perly jako Sedm let v Tibetu, Jméno růže či Medvěd.
  • Jednu z hlavních rolí, politruka SSSR Danilova, hraje Joseph Fiennes, bratr slavného Ralpha Fiennese.
  • Jude Law a Ed Harris byli pro své role vybráni hlavně pro výmluvnost svých očí. Často museli hrát beze slov, odkázáni pouze na výraz tváře a pohled.
  • Filmový Stalingrad ležel ve skutečnosti v Německu a byl postaven doslova na zelené louce.
  • Při hromadných válečných scénách se stovkami komparzistů bylo příliš nebezpečné odpalovat nálože na dálku. V davu byli proto rozmístěni kaskadéři, kteří výbuchy spouštěli našlapováním na speciální natlakované talíře.
  • Ve scéně s tiskárnou při hádce Vasilije a Danilova jsou slzy v očích Juda Lawa opravdové.
  • V době svého uvedení (v roce 2001) byl Nepřítel před branami nejdražším britským filmem vůbec. Jeho rozpočet čítal celých 68 milionů liber a celosvětově svým tvůrcům přinesl do pokladny milionů skoro 100.
  • Záběry z filmu Nepřítel před branami
    Autor: 20th Paramount Pictures Záběry z filmu Nepřítel před branami

Režie: Jean-Jacques Annaud
Scénář: Alain Godard, Jean-Jacques Annaud Kamera: Robert Fraisse
Hudba: James Horner
Hrají: Jude Law, Joseph Fiennes, Rachel Weisz, Bob Hoskins, Ed Harris, Ron Perlman, Eva Mattes, Gabriel Thomson, Matthias Habich, Ivan Shvedoff, Sophie Rois
Rok uvedení: 2001

Když dostanete chuť na pěkný český film, můžete si ho přehrát online na iPrima.cz. V nabídce jich tam nyní najdete několik desítek:

reklama

reklama