Nejvyšší nabídka: Ve hvězdně obsazeném bijáku vidíme i spoustu českých kulis

Brilantní herecké výkony. Dechberoucí příběh. Andělská hudba. Mystérium a totální moment překvapení. Jestli máte rádi, když s vámi filmaři hrají tu hru, kdy do posledního okamžiku netušíte, jak to celé dopadne, a pak sedíte jako opaření, Nejvyšší nabídka je přesně to, co hledáte.
Záběry z filmu Nejvyšší nabídka
Záběry z filmu Nejvyšší nabídka
AQS A.S.

reklama

Ve středu od 20.00 se na Prima MAX přesvědčíte, že tenhle film je prostě třída. Nádherný, okouzlující zážitek, při jehož zrodu se sešly špičky v oboru. Geoffrey Rush tady předvádí skvělé herectví, režisér Tornatore perfektní filmařinu a Ennio Morricone vše halí do oslnivé hudební opony. O to větší radost člověku dělá fakt, že se tenhle film natáčel právě v Praze. Jeho závěr v naší stověžaté matičce je totiž tak silný, jak jen závěr filmu může být. Připravte se na to, že po jeho zhlédnutí vám bude hodně zvláštně.

Nejvyšší nabídka - upoutávka
Nejvyšší nabídka - upoutávka

Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je světově uznávaný znalec v oblasti výtvarného umění a starožitností. Ve svém osobním životě je však uzavřeným samotářem pronásledovaným mnoha obsesemi. Nedokáže se sblížit s jiným člověkem, nedokáže s nikým spolupracovat, v životě se nezamiloval do žádné ženy. Jeho okolí ho zcela po právu považuje za výstředního génia.

Jedinou Virgilovou vášní je jeho tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů a období, kterou mu pomáhá doplňovat Billy Whister (Donald Sutherland), jeden ze dvou lidí, kterého je Virgil ochoten pustit do svého soukromí. V den jeho šedesátých třetích narozenin se ale stane něco, co mu tenhle šedý stereotyp naruší.  

Záběry z filmu Nejvyšší nabídka
Autor: AQS A.S. Záběry z filmu Nejvyšší nabídka

Virgil obdrží neobvyklý telefonát. Neznámá žena, která se představí jako Claire Ibbetsonová, ho naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné umělecké sbírky. Virgil nakonec souhlasí a dostaví se do starého domu plného cenných obrazů, soch a nábytku, je v něm však (zdánlivě) sám. Claire na schůzku nedorazí.

Následují další pokusy o setkání, které však stejně jako ten první selžou. Virgila tahle hra začíná přitahovat. Snaží se zjistit identitu tajemné klientky a pomocí triku odhalí, že Claire je mladá, krásná žena trpící panickou hrůzou z okolního světa, jež ji odsuzuje skrývat se v místnostech jejího starého domu. A tak se Virgil ocitá ve víru vášně a uprostřed hry, jež navždy změní jeho život.

Záběry z filmu Nejvyšší nabídka
Autor: AQS A.S. Záběry z filmu Nejvyšší nabídka

Chcete vědět o filmu Nejvyšší nabídka víc?

  • Skvostnou atmosféru filmu sochal italský režisér Giuseppe Tornatore (Bio Ráj, Legenda o 1900, Maléna) spolu s filmovým hudebním skladatelem Ennio Morriconem a kameramanem Fabio Zamarionem. Exkluzivitě snímku jistě přispěly i interiéry prastarého paláce, desítky uměleckých děl a také nádherná scenérie Prahy.
  • Natáčelo se v uličkách kolem Staroměstského náměstí, v Restauraci U Milosrdných a na mnoha dalších místech. Dejte si tu práci a ve filmu si je sami hledejte. Naše matka měst je ve filmu Nejvyšší nabídka i „slyšet“. Morricone nahrál hudbu pro film v Praze a s Českým národním symfonickým orchestrem.
  • Režisér a scenárista v jedné osobě Giuseppe Tornatore dal hlavnímu hrdinovi, kterého tak dokonale ztvárnil herec Geoffrey Rush, jméno Virgil Oldman. Význam jména Virgil je „silný“ a doslovný překlad příjmení Oldman je „starý muž“. Možná proto, aby se Rushovi pohodlně hrálo a aby se vyhnul překladu hlavní postavy, natočil Tornatore Nejvyšší nabídku v angličtině. Je pravda, že Rush z plátna doslova nesleze.
  • Film se pyšní několika opravdovými hereckými esy. Vedle vždy nonšalantního bělovlasého Donalda Sutherlanda je to právě Geoffrey Rush. Přitom ještě v roce 1996 nikdo vysokého Australana v podstatě neznal, ale on si za svůj supervýkon ve filmu Záře odnesl Oskara. Pak se etabloval v sérii Pirátů z Karibiku a v roce 2010 zazářil jako učitel mluvy anglického krále Jiřího VI. v oscarovém filmu Králova řeč.
  • Nedostupná filmová kráska Claire je ztvárněna holandskou herečkou Sylvií Hoeks. Pro ni byl film Nejvyšší nabídka (2013) první mezinárodní film, v němž zazářila. A hned takový úspěch. Film získal ceny na mnoha festivalech zejména v Evropě.

Snímek Nejvyšší nabídka uvidíte ve středu od 20.00 na Prima MAX nebo si ho můžete pustit online Videopůjčovně:

reklama

reklama