Nejvíc Oscarů v historii! Ben Hur se vám vryje do paměti

V roce 1960 byl tento snímek nominován na 12 Oscarů. Schválně si tipněte, kolik sošek si nakonec z finálového večera odnesl. Celých 11! Takovou míru úspěšnosti si připsaly v historii jen dva další snímky: Titanic a Pán prstenů Návrat krále.
Záběry z oscarového filmu Ben Hur
Záběry z oscarového filmu Ben Hur
Metro-Goldwyn-Mayer

reklama

Nádhera. Prostě nádhera. Ben Hur je mírumilovný syn z významného židovského rodu, který je nešťastnou shodou okolností odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách dostane šanci vybojovat si svou svobodu zpět a to v šíleném závodě kvadrig, kde se musí utkat se sadistickým Římanem Messalou.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Ben Hur - upoutávka

I když film trvá neskutečných 212 minut (tři a půl hodiny!), nebudete od něj moct oči odtrhnout. Skvělý Charlton Heston, dechberoucí hromadné scény, úžasná hudba. Jeden z majstrštyků slavného režiséra Williama Wylera, jenž má na svědomí rovněž třeba Prázdniny v Římě, Velkou zemi či Jak ukrást Venuši. 11 Oscarů je naprosto zasloužených.

Film Ben Hur si dejte v pátek ve 20.00 na Prima MAX!

Záběry z oscarového filmu Ben Hur
Autor: Metro-Goldwyn Mayer Záběry z oscarového filmu Ben Hur

7+1 zajímavost o filmu Ben Hur:

 1. Scény na poušti se měly původně natáčet v Lybii. Pak ovšem úřady této muslimské  země zjistily, že snímek propaguje křesťanství, a filmaři byli ze země okamžitě vykázáni. Natáčení se nakonec uskutečnilo ve Španělsku, jediné evropské zemi s pouští.
 2. Při závodu dvoukolových vozíků bylo na place 15 000 komparzistů rozprostřených na 18 akrech kousek od Říma. Postaveno bylo 18 vozíků, z nichž půlka se použila pro nácvik scény. Natočit závod pak filmařům trvalo neskutečných 5 týdnů a spotřebovali při tom hodně materiálu. Na 1 použitou stopu filmu se natočilo stop 236, což je pravděpodobně nejvyšší střihový poměr v celé filmové historii.
 3. Charlton Heston měl v řízení vozíků již trochu náskok. Jak správně ovládat dvokolák tažený dvěma koňmi, se naučil při natáčení snímku Desatero přikázání (1956). Přesedlat na čtyři koně pak už nebylo zas tak těžké.  
 4. Na tehdejší dobu přišel snímek filmové studio na pořádný balík peněz – celých 15 milionů dolarů. Studio stálo na pokraji bankrotu a Ben Hur pro ně znamenal hop nebo trop. Risk se ale nakonec vyplatil a tvůrcům vydělal 75 milionů dolarů.
  Záběry z oscarového filmu Ben Hur
  Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Záběry z oscarového filmu Ben Hur
 5. Režisér William Wyler byl známý svým citem pro detail. Charlton Heston vzpomínal, jak tak jednoduchou scénu, ve které Ben Hur jen přejde místnost, natáčeli osmkrát. Po osmé už to herec nevydržel a režiséra se zeptal, v čem je problém. Ten mu sdělil, že se mu nejvíce líbil první záběr, ve kterém Heston ledabyle nakopl kus keramického hrnku, co se válel na zemi. Heston naopak předpokládal, že se mu to nelíbilo, takže to v dalších pokusech již neopakoval.
 6. Martha Scott, filmová matka Ben Hura, byla jen o 10 let starší než Charlton Heston, a co je ještě zajímavější, jeho matku už jednou hrála, a to ve snímku Desatero přikázání.
 7. William Wyler rád žertoval, že bylo zapotřebí žida k natočení dobrého filmu o Ježíšovi.


* I když 11 Oscarů si vedle snímku Ben Hur odnesly v celé historii ještě dva výše zmiňované filmy (Titanic a Pán prstenů Návrat krále), v čase Ben Hura existovalo pouze 15 kategorií a v čase Titanicu a Pána prstenů jich bylo 17. Vítězství Ben Hura to činí o to cennější.

Režie: William Wyler
Předloha: Lew Wallace (kniha)
Scénář: Karl Tunberg, Christopher Fry
Kamera: Robert Surtees
Hudba: Miklós Rózsa
Hrají: Charlton Heston, Jack Hawkins, Haya Harareet, Stephen Boyd, Hugh Griffith, Martha Scott, Cathy O'Donnell, Sam Jaffe, Finlay Currie, Frank Thring, Terence Longdon, George Relph
Rok uvedení: 1959
 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!