Nečekané rozuzlení přinese Sázka na třináctku

Jste-li fandou českých filmů a kriminálního žánru vůbec, udělejte si na tuhle Kleinovu detektivku z roku 1977 rozhodně čas. Sázka na třináctku je totiž v mnoha ohledech výjimečná. Přesvědčte se ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX.
Záběry z filmu Sázka na třináctku
Záběry z filmu Sázka na třináctku
Národní filmový archiv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nečekejte ansábl ostřílených příslušníků Veřejné bezpečnosti, ani partu zločineckých veksláků, na které jsme zvyklí z jiných českých detektivek stejného období. Do role mužů zákona zde byli obsazeni herci, které byste tu opravdu nečekali. Romantický klaďas Jaroslav Satoranský coby vyšetřovatel poručík Charvát z pražské kriminálky a snad ještě dobráčtější Zdeněk Řehoř coby místní policista Trčka (nebo-li Kuba a „hajnej“ ze slavných Krkonošských pohádek, jejichž dalších šest pokračování se mimochodem natáčelo ten samý rok). Jak ovšem z linie příběhu brzy pochopíme, Dušan Klein měl pro obsazení mladého a pohledného Jaroslava Satoranského tentokrát dobrý důvod.

Sázka na třináctku - upoutávka
Sázka na třináctku - upoutávka

Poručík Charvát, který přijíždí do Kostelce vyšetřit krádež dvou milionů z poštovního vozu, se totiž postupně zamilovává do dcery místního správce ubytovny Weisse (Rudolf Hrušínský). Milostný aspekt, to je další novinka, se kterou se v tehdejších kriminálkách do té doby spíše šetřilo. S Trčkou pomalu vyřazují falešné stopy a zužují okruh podezřelých, ovšem dramatický zlom do vyšetřování přinese až vražda místního opilce Maláska (René Přibyl), jednoho z podezřelých a mimochodem manžela Charvátovy milé Květy (Zuzana Cigánová). Kromě krádeže peněz začíná na světlo světa vyplouvat další zločin a tím jsou nekalé machinace s výherními tikety sportky. Smyčka kolem hlavního padoucha se postupně utahuje, ale na nečekané rozuzlení si musíme počkat až na úplný konec.

S přihlédnutím k výše jmenovanému se není co divit, že Sázka na třináctku vyznívá chvílemi spíše jako milostné drama než jako klasická kriminálka, k čemuž přispívá i působivá hudba Zdeňka Marata a fakt, že v celém filmu nezazní jediný výstřel. To mu na kráse ovšem nic neubírá (možná právě naopak). Výkony herců absenci přestřelek stoprocentně vykompenzují a působivá atmosféra vás udrží v křesle až do samotného závěru.

Záběry z filmu Sázka na třináctku
Autor: Národní filmový archiv Záběry z filmu Sázka na třináctku

Zajímavosti o filmu Sázka na třináctku:

  • Zuzanu Cigánovou dabuje Jorga Kotrbová.
  • Naschvál, jestli poznáte v jedné z epizodních roliček mladého Marka Ebena.
  • Film se natáčel v Klatovech. Filmovalo se mimo jiné i v Praze na Novém Městě.

Režie: Dušan Klein
Předloha: Antonín Winter (kniha)
Scénář: Vladimír Körner
Kamera: Andrej Barla
Hudba: Zdeněk Marat
Hrají: Jaroslav Satoranský, Zuzana Cigánová, Rudolf Hrušínský, Dušan Blaškovič, Zdeněk Řehoř, Milan Stehlík, Bohumil Šmída, Marcela Martínková, René Přibil, Bronislav Poloczek

Reklama
Reklama