12. února 2018 11:00
redakce Prima Living

Nahý inspektor Clouseau v policejním antonu a na stopě!

Clouseau na stopě - upoutávka

Druhý film z řady krimikomedií pod značkou „Růžový panter“ nese název Clouseau na stopě. Poprvé se tu setkáme se sluhou Katem a nervním šéfem Dreyfusem. Navíc je tu krásná Maria a spousta mrtvol. Clouseau je sice směšný nešika, nakonec však vypátrá, kdo je vrah!

V luxusním pařížském sídle milionáře Benjamina Ballona právě zazněly výstřely. Na místo přibíhá majordomus a vidí atraktivní komornou Mariu Gambrelli nad mrtvolou svého španělského milence Miguela, jenž v rezidenci pracoval jako řidič. Maria drží v ruce pistoli. Do paláce přijíždí policejní inspektor Clouseau. Vyšetřování zahájí pádem do kašny, ještě mokrý vyslýchá podezřelou Mariu a okamžitě se do ní zamiluje.

Ačkoli je celému okolí jasné, že vraždila ona, Clouseau nevěří, že tak nádherná žena by mohla vraždit. Nevěří tomu, ani když se Maria objeví v blízkosti druhé, třetí a dalších mrtvol. Vždy Mariu zatkne a vždy ji zase pustí. Tajně ji sleduje v nejrůznějších převlecích, neboť je přesvědčený, že ho nevědomky dovede k vrahovi, ale jeho vyšetřování je stále v patu.

Případ je velké sousto pro bulvár a Clouseauův nadřízený Charles Dreyfus začíná doslova bláznit z neschopnosti svého podřízeného, jenž svým chováním vyšetřování spíše maří. Milionář Ballon si impotentnost policistů z vyhlášené pařížské Suretté vychutnává a vypadá to, že se tím vším dokonce baví. Bude muset Maria povraždit půl Paříže, aby ji Clouseau nadobro zavřel? Nebo nakonec prokáže její nevinu?

Nejlepší scény:

  • Nudistický tábor
  • Kulečník
  • Kato útočí
  • Clouseau padá do vody

Zajímavosti o filmu Clouseau na stopě:

1. Mariu měla původně hrát Sofia Loren, která musela kvůli nemoci odmítnout. Druhá na řadě herečka Romy Schneider zase měla v době natáčení jiné závazky. Tak se k roli komorné Marie dostala německá herečka Elke Sommer. Tu objevil coby mladičkou královnu krásy matador italského filmu Vittorio de Sica. A pozval ji do Říma. Tak se zrodila nová blonďatá hvězda, která zazářila i v Hollywoodu.

2. Peter Sellers vybavil svoji postavu inspektora Clouseau úplně novými vlastnostmi a jeho výkon je přímo třaskavá a nikdy nekončící eskapáda. Je ještě potrhlejší, než byl v prvním filmu. Objevuje se v mnoha převlecích a začal používat legrační přízvuk, jenž přináší řadu vtipných situací (Cože dělal? Chytal muly? – Ne, moly. – Ahá, vy myslíte muly, ten létavý hmyz.)

3. Ke vzniku podivného akcentu se váže jedna historka. Podle vyprávění režiséra Blakea Edwardse odjel Peter Sellers týden před začátkem natáčení filmu neznámo kam. Produkce běsnila, nikdo nevěděl, kde Sellers je. Když se herec vrátil z této velmi neplánované dovolené, vyprávěl nadšeně režisérovi o hotelovém manažerovi, kterého potkal. Ten muž měl prý tak dokonale vtipný přízvuk, že ho chtěl herec použít do filmu. Tak vznikl specifický clouseauovský přízvuk, jenž jej bude provázet i v dalších filmech.

4. Toto je jediný „panteří“ film, který nevyužívá v názvu jméno Růžový panter ani animaci v sekvenci úvodních titulků.

5. Novou a naprosto skvělou postavou je Kato (japonský majordomus, hraný čínsko-britským hercem Burtem Kwoukem). Kato neustále zkouší Clouseauovu připravenost, často se na něj nepřipraveného vrhne, aby trénoval jeho karatistické schopnosti. Výkony těch dvou se ale netlučou, spíše doplňují. Clouseauovo třeštění je díky Katovi pevně zpečetěno. Kato je pro inspektora jakási druhá mocnina.

6. Když Peter Sellers s Mariou Gambrelli prchají nazí městem poté, co ujedou z nudistické kolonie, jedou v mini cooperu. Ten byl ve skutečnosti v osobním vlastnictví Petera Sellerse. Po natáčení herec daroval toto auto režisérovi filmu Blakeu Edwarsovi.

7. Památnou scénu, kdy inspektor Clouseau doslova proletí jako střela honosným pařížským bytem, aby nakonec groteskně vypadl z okna přímo do řeky Seiny pod ním, bylo nutné natočit na tři pokusy. Napoprvé udělal chybu kameraman a pád z okna zachytil pouze částečně, napodruhé to vyšlo, ale režisér chtěl pro jistotu natočit ještě jednu klapku. Kaskadér, který scénu točil, byl vyčerpaný. Pokaždé se totiž musel převléknout z úplně mokrého oblečení. Dostal za tuto scénu údajně zaplaceno 100 liber.

8. V průběhu filmu se zejména pod rukama Marii Gambrelli doslova hromadí mrtvoly, dejte si tu práci a spočítejte si je…

Proč toho šílence (tolik) milujeme?

Odpověď je jasná. Protože všichni si pamatují, jak osvobozující je slzet smíchy u němých grotesek, kde někdo někoho opakovaně bací dlouhým žebříkem, legračně padá, protože klouže po slupce od banánu, žbluňkne do vody i s kolem po zběsilé jízdě z kopce a přitom narazí do krásně vyrovnaných jablek na stánku anebo kdosi komusi vylije něco na hlavu…

Inspektor Clouseau v bezkonkurenčním podání Petera Sellerse nás vrací do zlaté éry němé grotesky, v nichž se filmoví hrdinové chovají trochu jako pomatení idioti. I on donekonečna padá do fontány u bohatého pana Ballona, zakopává o dámské nožky, padá ze židlí a sofa, rozráží právě otevřené dveře, bojuje s kulečníkovými tágy a nedokáže se přizpůsobit nikomu a ničemu. Je naprosto svůj, bláznivý a božsky srandovní. Těšte se!

Režie: Blake Edwards Scénář: Marcel Achard, William Peter Blatty, Harry Kurnitz Kamera: Christopher Challis Hudba: Henry Mancini Hrají: Peter Sellers, Elke Sommer, George Sanders, Herbert Lom, Tracy Reed, Martin Benson, Burt Kwouk, Bryan Forbes, Rose Hill, Reginald Beckwith, Tutte Lemkow, Douglas Wilmer, Ann Lynn Rok uvedení: 1964

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný