Na kolejích čeká vrah a Jiří Sovák. Proč nahradil Rudolfa Hrušínského?

Role majora Kalaše se tentokrát chopil Jiří Sovák, který vystřídal Rudolfa Hrušínského navzdory třem úspěšným filmům. A mohla za to samozřejmě politika.
Jaromír Hanzlík a Jiří Sovák v kriminálce Na kolejích čeká vrah.
Jaromír Hanzlík a Jiří Sovák v kriminálce Na kolejích čeká vrah.
Filmové studio Barrandov

reklama

Poctivá česká filmová detektivka navazuje na filmy Strach, Vrah skrývá tvář a Po stopách krve, v nichž majora Kalaše ztvárnil Rudolf Hrušínský. Tentokrát ho však nahradil Jiří Sovák. „Rudla měl od roku 1969 zakázáno točit filmy, tak se hledal nový Kalaš. Co vím, padala různá jména, ale volba nakonec padla na Sováčka. Rudolfovi to bylo hodně líto, postavu Kalaše měl rád. Těžce to nesl,“ zavzpomínala herečka Květa Fialová, která v detektivce ztvárnila jednu z postav.

Detektivku Na kolejích čeká vrah můžete sledovat v sobotu 2. května ve 21.45 na Primě.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Na kolejích čeká vrah - upoutávka

Není Kalaš jako Kalaš

Když se Hrušínský dozvěděl, kdo že ho bude hrát, povzdechl si ještě víc. Ne snad z důvodu, že by si kolegy nevážil, ale Sováka bral jako komediálního herce. Na place oba dva zažil Ladislav Trojan. Ve filmu Strach (1963) se objevil jako podpraporčík VB Loubal, v kriminálce Na kolejích čeká vrah pro změnu jako  praporčík Vrána. Měl tak možnost srovnání.

„Je pravda, že Sovák do toho dal více humoru, a to i mimo natáčení. Byla s ním větší legrace. Hrušínský byl zase víc takový detektiv. Vážnější... Ale ani jeden z nich si nehrál na hvězdu, byli přístupní,“ prozradil Trojan.

Pohrobci známého literáta

Vlakové scény se natáčely v Cerhenicích, zbytek děje pak v Praze. Film byl natočen na motivy knihy zakladatele české detektivky Eduarda Fikera Série C-L. Premiér filmů podle svých knih se však literát nedožil. Zemřel v roce 1961, tedy téměř deset let před uvedením snímku Na kolejích čeká vrah.

 

reklama

reklama