Mravenci nesou smrt... a československou kriminálku „západního“ stylu

Tým policistů Veřejné bezpezpečnosti v odvážném boji proti mezinárodnímu drogovému kartelu. Na svou dobu (1985) slušné krimi, i když dnes k němu musíme přistupovat se značnou dávkou tolerance. Na Josefa Vinkláře, Ladislava Mrkvičku a další pány herce se podívejte ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX.
Mravenci nesou smrt - upoutávka

reklama

Pokud bychom totiž shovívaví nebyli, neubráníme se pravděpodobně na mnoha místech úsměvu místo očekávaného napětí. Zpocené zfetované děti zmítající se v rytmu diska, zahraniční zabijácké eso Barták s českými kořeny, úlisný majitel diskotéky Harry Moučka, „zběsilá“ automobilová honička centrem Karlových Varů, hlášky jako: „podcenili jsme je, jsou moc dobří“ (na adresu československých policistů), to vše dnes působí již trochu komicky, ale věřte nevěřte, na svou dobu byl tenhle film odvážným, novátorským počinem.

Záběry z filmu Mravenci nesou smrt s Josefem Vinklářem
Autor: Národní filmový archiv Záběry z filmu Mravenci nesou smrt s Josefem Vinklářem

Kádrem umělecké tvorby tehdejších let prošel jen díky tomu, že k provokativnímu tématu pašování a překupnictví drog byl přimíchán vrchovatý nášup socialistické propagandy. Výsledkem je tak kromě solidního příběhu i kupa nerealistických situací a absurdních hlášek, které táhnou nahoru herecké výkony a garda předních českých kaskadérů.
Hlavní postavou je uvědomělý hlídač morálky a mužstva, podplukovník Veřejné bezpečnosti Kořán (Josef Vinklář), a jeho tým, který rozplétá rozsáhlou mezinárodní síť pašeráků drog. Ti si jako hlavní tranzit pro distribuci smrtícího prášku vybrali valutami prolezlé Karlovy Vary a na našich mužích zákona teď je, aby s mravenci nesoucími smrt zatočili. Vždyť přece (slovy hlavního velitele): „Kdo kšeftuje s drogama, ten žádný svědomí nemá!“

Záběry z filmu Mravenci nesou smrt s Ladislavem Mrkvičkou
Autor: Národní filmový archiv Záběry z filmu Mravenci nesou smrt s Ladislavem Mrkvičkou

Možná jste netušili, že...

  • JanKanyza ztvárnil ve snímku dvojroli – jednou si zahrál příslušníka Veřejné bezpečnosti a jednou člena drogové party.
  • Režisér snímku Zbyněk Brynych byl rozhodně zajímavou postavou české kinametografie. Barrandovský režisér, který neprošel žádnou filmovou školou, vystřídal řadu zaměstnání, než se konečně dostal k filmu. Začínal jako asistent režie studia dokumentárních snímků a hned svým celovečerním debutem, Žižkovskou romancí (1958), o sobě dal vědět i v zahraničí – snímek se tehdy promítal na festivalu v Cannes.
  • Poprvé se na tenký led dostal se snímkem Smyk (1960), kde věnoval nezvykle velký prostor postavě emigranta – úkaz v československé filmové tvorbě tehdejších let vskutku ojedinělý. Nakonec ale všechno dobře dopadlo a film si dokonce odnesl cenu za nejlepší režii z Karlových Varů.
  • Ani další Brynychovy snímky nezůstaly bez povšimnutí. Za Transport z ráje (1962) získal hlavní cenu, Zlatou plachtu, v Locarnu, za Místo v houfu (1964) si odnesl hlavní cenu v Benátkách a podobné to bylo i s titulem A pátý jezdec je strach.
  • V sedmdesátých letech se ujal režie několika epizod televizního seriálu Derrick v Západním Německu, kde nějaký čas působil. Pak přišlo období více angažovaných filmů, díky nimž mu bylo opět umožněno natáčet u západních sousedů. Mravenci nesoucí smrt jsou na seznamu jeho filmografie poslední.    

Režie: Zbyněk Brynych
Scénář: Vojtěch Měšťan
Kamera: Josef Pávek
Hudba: Jiří F. Svoboda
Hrají: Josef Vinklář, Ladislav Mrkvička, Zora Jandová, Marek Brodský, Jana Březinová, Nela Boudová, Ladislav Potměšil, Jan Kanyza, Rudolf Jelínek, Rudolf Hrušínský ml., Vladimír Kratina
Rok uvedení: 1985

reklama

reklama