Miluji tě modře: Kolemjdoucí padali při erotické scéně do jezírek, za scénářem stál zesnulý klasik

Romantická komedie měla hodně složitou cestu na filmové plátno. Než se jí definitivně ujal Miloslav Šmídmajer, ležel text duchovního otce rodiny Homolkových, Jaroslava Papouška, dlouhé roky v šuplíku.
 Dokáže David získat Terezinu přízeň?
Dokáže David získat Terezinu přízeň?
archiv FTV Prima

reklama

V neděli od 20:15 na Primě uvidíte jeden nečekaný filmový návrat. Téměř každý film se scénářem Jaroslava Papouška a režií Miloše Formana se nezapomenutelně zapsal zlatým písmem do české kinematografie. Ať už to byly komedie Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, nebo čistě Papouškova trilogie o rodině Homolkových. Krátce před svou smrtí Papoušek dopsal další námět na veselohru, se kterou měl velké plány. Jenže nečekaný a náhlý infarkt, kterému v roce 1995 podlehl, všechny plány zhatil.

Porodní bolesti

Po jeho smrti se o scénář začal zajímat věhlasný kameraman Miroslav Ondříček, který s Papouškem a Formanem na mnoha legendárních snímcích úzce spolupracoval. Uvažoval o tom, že by ho mohl zfilmovat jako svůj režijní debut. Nepodařilo se mu ovšem sehnat dostatek finančních prostředků a projekt tak zase skončil v šuplíku.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Miluji tě modře - upoutávka

Až když ho objevil producent a režisér Miloslav Šmídmajer, věci se daly konečně do pohybu. Na film se mu podařilo získat sedmnáct milionů korun a mohlo se začít točit. „Původní scénář samozřejmě prošel určitým vývojem. Co se týče dialogů, ty zůstaly prakticky v původní podobě. Jsou univerzální, přenosné do každé doby,“ popsal Šmídmajer.

Těžké období

Ve filmu uvidíme Vladimíra Kratinu, Miroslava Táborského, Oldřicha Vlacha, Marka Vašuta, Tatianu Medveckou, Hanu Vágnerovou, Denisu Nesvačilovou nebo Václava Jílka. „Ve filmu hraju kunsthistorika, kterému se blíží Kristova léta a prožívá dost smolné období. Dostal výpověď z práce, nemá žádnou známost a stále žije pod jednou střechou se svou matkou. Asi jako každý člověk i já prožíval v životě smolnější období. Dokonce jsem v jednu chvíli myslel, že prožívám svou životní noční můru a všechno musí být jenom špatný sen, který musí každou chvíli skončit. Doufám, že už tohle období mám za sebou a nic podobného už mě nepotká,“ prozradil jeden z hlavních hrdinů filmu Václav Jílek.

Miluji tě modře.
Autor: archiv FTV Prima Miluji tě modře.

Návštěvníci v jezírkách a slavná teta

O veselé momenty během natáčení nebyla nouze. „Třeba úvodní scénou filmu je, že se mi zdá velký erotický sen podle Manetova obrazu Snídaně v trávě, kde kolem mě chodí nahé nymfy v řízách a krmí mě ovocem. Když jsme tuto scénu natáčeli v Průhonickém parku, kolemjdoucí nevěřili vlastním očím a málem padali do tamních jezírek,“ zavzpomínal s úsměvem Jílek, který si váží toho, že si ve filmu, ke kterému napsal scénář Jaroslav Papoušek, mohl zahrát.

„Ty jeho snímky jsou prostě skvělé. Úplně nejraději mám Hoří, má panenko, který se mi nikdy neokouká. Málokdo ví, že moje teta, sestra mojí maminky, byla svého času slavnou herečkou a ve filmu Homolka a tobolka si zahrála jednu z epizodních rolí. Jmenovala se Jaroslava Schallerová,“ přiblížil herec.

Muziku k filmu napsala oscarová Markéta Irglová. „Jsem rád, že na moji nabídku kývla a že její krásná hudba je součástí dalšího filmu, navíc českého,“ dodal producent a režisér Šmídmajer.

Romantickou komedii Miluji tě modře uvidíte v neděli od 20:15 na Primě nebo si ji můžete přehrát v naší Videopůjčovně:

reklama

reklama