Meryl Streep: 5 nejlepších rolí zbožňované herečky. Je lepší jako Kramerová, nebo Sophie?

Nejoceňovanější herečka Hollywoodu a bez přehánění stroj na silné, propracované role – to všechno je jednasedmdesátiletá Meryl Streep.
Meryl Streep s Tomem Hanksem ve filmu Akta Pentagon: Skrytá válka.
Meryl Streep s Tomem Hanksem ve filmu Akta Pentagon: Skrytá válka.
Vertical Ent.

reklama

Ve středu 31. března od 20:00 na Prima MAX uvidíte jeden velmi podařený návrat do historie. Ještě předtím se však zamyslete: Koho byste označili za nejlepší filmovou herečku všech dob? Pokud se pokusíme do této velmi subjektivní kategorie přinést trochu objektivity, můžeme se podívat na nejprestižnější filmová ocenění – tedy populární Oscary.

Se čtyřmi soškami a 12 nominacemi kraluje Katharine Hepburn, tři sošky ze sedmi nominací proměnila další legenda klasického Hollywoodu Ingrid Bergman. V jednom ohledu se však obě tyto slavné divy stříbrného plátna dívají na záda hvězdné Meryl Streep. Ta si totiž připsala neuvěřitelných a nedostižných 21 nominací, z nichž tři rovnou proměnila v zisk Oscara. Podívejme se chronologicky na pět skvělých rolí rodačky z amerického New Jersey – za všechny si samozřejmě připsala minimálně nominaci na nejprestižnější cenu.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Akta Pentagon: Skrytá válka - upoutávka

Kramerová versus Kramer

Manželská bitva mezi Meryl Streep a Dustinem Hoffmanem, dvěma hvězdami Nového Hollywoodu, dodnes patří mezi nejkvalitnější (a také nejznepokojivější) vztahové filmy. Za film z roku 1979 si připsala svého prvního Oscara. Pro oba herce se přitom jednalo o velmi vyhrocené natáčení – Hoffman procházel vlastním rozvodem a Streep se vzpamatovávala ze smrti svého partnera, herce Johna Cazaleho. Nemluvě o tom, že na práci s puntičkářským Hoffmanem božská Meryl nevzpomínala zrovna s radostí. Výsledek však rozhodně stojí za to.

Sophiina volba

Epická adaptace oceňované knihy pod režií Alana J. Pakuly stojí na známém principu, který pronikl i do běžné řeči. Ne nadarmo tento film vešel ve známost hlavně díky hereckému koncertu hlavní herečky, což bylo i v roce 1983 oceněno Oscarem. Přitom nechybělo mnoho a ve válečném melodramatu se místo Streep objevila Magda Vášáryová…

Madisonské mosty

Další úžasnou příležitost nabídl Meryl Streep slavný Clint Eastwood, který s ní ve filmu Madisonské mosty zažil i krátký románek. Přestože knižní předloha se řadí spíše mezi červenou knihovnu, režiséru Eastwoodovi a scenáristovi Richardu LaGravenesemu se podařilo příběh sympaticky zdramatizovat a vystavět ho – samozřejmě – okolo hvězdné hlavní herečky. Ta si (na rozdíl od zmíněné spolupráce s Dustinem Hoffmanem) toto natáčení velmi pochvalovala.

Železná lady

Prozatím poslední oscarový úspěch Meryl Streep je spojen i se skvělou prací maskérů, jimž se podařilo slavnou herečku proměnit k nepoznání. Životopisný snímek se vrací do 80. let a snaží se představit pohnuté soukromí i pracovní život snad nejslavnější političky 20. století – britské premiérky Margaret Thatcher. Samozřejmostí je ze strany hlavní herečky pečlivá příprava, jež jí umožnila perfektně simulovat političčinu dikci i veřejné vystupování.

Akta Pentagon: Skrytá válka

Spolupráce se Steven Spielbergem vynesla Meryl Streep zatím poslední oscarovou nominaci, přestože její zdejší výkon nestrhává takovou pozornost jako jindy. Precizně vystavěné dobové drama vzpomíná na utajovanou událost z počátku 70. let, kdy zámořští novináři čelili etickému dilematu ohledně zveřejnění tajných zpráv týkajících se války ve Vietnamu. Ansámbl žurnalistů pod vedením šéfredaktora Toma Hankse a vydavatelky Streep nepateticky prochází vrstevnatým příběhem, který nenabízí snadné a černobílé odpovědi.

Vydařené drama Akta Pentagon: Skrytá válka uvidíte ve středu 31. března od 20:00 na Prima MAX nebo si ho můžete přehrát v naší videopůjčovně:

reklama

reklama