Melancholia: Co inspirovalo Larse von Triera k natočení apokalyptického dramatu?

Mnozí kritici a filmoví odborníci označují Melancholii za životní dílo dánského režiséra Larse von Triera. Premiéru si snímek odbyl na festivalu v Cannes, kde sklidil nevídanou chválu a Kirsten Dunst si z něj odnesla cenu za nejlepší herečku v hlavní roli.
Kirsten Dunst ve filmu Melancholia.
Kirsten Dunst ve filmu Melancholia.
Aerofilms

reklama

Ve středu od 20:00 Na Prima MAX uvidíte psychologické drama, postavené na výkonech bravurních Kirsten Dunst a Charlotte Gainsbourg stejně jako na oslnivě krásných výpravných obrazech a dechberoucí hudbě. Snímek před námi rozprostírá intimní portrét konce světa, ale nečekejte žádné apokalyptické scény, žádné hromadné běsnění.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Melancholie - upoutávka

Dějištěm je panství manželů Claire (Charlotte Gainsbourg) a Johna ohraničené golfovým kurtem a mostkem přes potok, který se v průběhu snímku několik aktérů marně snaží překročit.

Záběry z filmu Melancholia
Autor: AEROFILMS s.r.o. Záběry z filmu Melancholia

Děj se odehrává v několika dějstvích. Po prologu následuje část zvaná Justine a po ní část zvaná Claire. V první části jsme svědky opulentní svatební hostiny, kterou Claire a John pořádají pro Justine, Claiřinu sestru (Kirsten Dunst), a jejího novomanžela Michaela. Jenže navzdory detailně naplánovanému programu se všechno, co může, pokazí. Claire upadá do větší a větší deprese a zatímco se její sestra urputně snaží dodržet přednastavený absurdní řád, na nebi se objeví planeta Melancholia pohybující se po zkázonosné trajektorii směrem k Zemi.

Ve druhé části, patrně několik týdnů po oslavě, se Claire se synkem Leem stará o Justine, která se nachází ve stadiu totální apatie. Claire předstírá, že je vše v pořádku, sama se však děsí hrozící srážky s Melancholií. K té se skutečně schyluje a je to paradoxně Justine, která ve vypjaté chvíli dokáže zachovat klid, zatímco Claire podlehá panice...

Záběry z filmu Melancholia
Autor: AEROFILMS s.r.o. Záběry z filmu Melancholia

Možná jste o filmu Melancholia netušili, že…

  • Výčet slavných jmen nekončí u dvou hlavních protagonistek. Ve vedlejších rolích manželů se můžete těšit na Kiefera Sutherlanda a Alexandera Skarsgarda, který je mimochodem synem známého hollywoodského herce švédského původu Stellana Skarsgarda. Ten si tu zahrál taky – ujal se role Jacka, Justinina neomaleného šéfa.
  • Zápletka vychází z období depresí, ve kterých se Lars von Trier část svého života nacházel. V průběhu léčení ho zaujal názor jeho terapeuta, že právě takto postižení lidé se ve vypjatých situacích chovají mnohem klidněji než ostatní, kteří často panikaří.
  • Při uvedení na festivalu v Cannes se při tiskové konferenci režisér zapletl do vlastních slov týkajících se nacismu, Hitlera a židů a následně byl vedením festivalu prohlášen za nežádoucí osobu. To ovšem nijak nepoznamenalo kladné přijetí, jakého se zde dostalo samotnému snímku.
  • Filmová hudba vychází z opery Richarda Wagnera Tristan a Isolda.

Drama Melancholia uvidíte ve středu od 20:00 na Prima MAX.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!