Mazák John Wayne aka Maršál

Jestli máte chuť na pořádnou dávku westernové nostalgie, na perfektně napsané postavy, na skvělé dialogy a na Johna Wayna, který westernům dodává neobyčejné kouzlo, pusťte si tuhle klasiku z roku 1969. Nebudete litovat. V pátek ve 20.00 na Prima MAX.
Maršál
Maršál

reklama

John Wayne se představuje v roli stárnoucího U.S. Marshala na Divokém západě, mazáka, který si na živobytí (a láhve whiskey) přivydělává chytáním zlosynů. Když čtrnáctiletá Mattie Ross (Kim Darby) přijde během loupežného přepadení v osadě Fort Smith o otce, rozhodne se, že udělá všechno pro to, aby jeho smrt pomstila, a vrah, obávaný Tom Chaney, se co nejdříve houpal na oprátce.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Maršál - upoutávka

Neohrožená Mattie opouští rodnou farmu a vydává se do světa drsných kovbojů. Najme si arkansaského šerifa, ale stopy Chaneyho vedou na indiánské území, kam šerif nemá přístup. Mattie se proto rozhodne spojit se s federálním maršálem přezdívaným Rooster (John Wayne). Ten má sice pověst alkoholika a jeho osobní zvyky vzbuzují všeobecné pohoršení, ale jako lovec lidí budí Rooster respekt. Mattie ho ovšem nejdřív musí přesvědčit, aby úkol přijal a hlavně, aby ho na něm směla doprovázet i ona. 

Možná jste o filmu Maršál netušili, že...

  • Pokud vám dějové linka zní povědomě, máte pravdu. Tenhle klasický western ze staré školy se v roce 2010 dočkal remaku z dílny bratří Coenů s názvem Opravdová kuráž.
  • Za svůj výkon v hlavní roli získal John Wayne v roce 1970 Oscara. Nutno však říct, že mnozí kritici se v reakcích na tuto volbu přikláněli k názoru, že soška byla Waynovi dána spíše za jeho celoživotní dílo než konkrétně za tuto roli. 
  • Film získal nominaci ještě v kategorii Píseň, tu ale bohužel neproměnil.
  • John Wayne za roli U.S. Marshala získal i ocenění Zlatý glóbus. 
  • Film byl natočen podle románu Opravdová kuráž amerického spisovatele Charlese Portise, který vyšel pouhý rok před uvedením snímku do kin – tedy v roce 1968.  
  • Snímek se umístil v žebříčku 100 nejlepších westernů.
  • Pro roli Mattie byla původně zvažována Mia Farrow (v době natáčení jí bylo 24 let). Ta ale požadovala na post režiséra Romana Polanského, se kterým absolvovala natáčení filmu Rosemary má děťátko, a proto dostala přednost mladá Kim Darby.

reklama

reklama