Malé ženy: Které herečce z nabitého ansámblu milované klasiky málem uhořely vlasy?

Vizuálně krásný snímek s hvězdným obsazením a pečlivě zachycenou atmosférou „starých časů“ vás unese do malého amerického městečka 19. století a učaruje svým pohádkovým vyprávěním tak, že vám ani nebude vadit absence klasického příběhu.
Hvězdné obsazení snímku Malé ženy.
Hvězdné obsazení snímku Malé ženy.
Columbia

reklama

Ve středu od 15.35 na Prima MAX uvidíte jednu z řady filmových verzí klasiky Malé ženy. Stejnojmenný román americké spisovatelky Louisy May Alcott vyšel poprvé v roce 1867 a tento snímek je již jeho pátým filmovým zpracováním. Již od počátku přitahoval zvučná herecká jména. Ve druhém adaptaci zazářila Katherine Hepburn, ve třetí Elizabeth Taylor a tato verze se může pochlubit například Winonou Ryder, Claire Danes, Susan Sarandon či Kirsten Dunst.

Snímek líčí dospívání a život čtyř sester a jejich laskavé maminky (Susan Sarandon) na malém americkém městečku v šedesátých letech 19. století. Přestože rodinu po otcově odchodu do občanské války tíží chudoba, nežijí si špatně. Nejde jim totiž jen o to, jak se udržet nad vodou, ale zastávají i jiné hodnoty. Například smysl pro humor, sebeúctu a hlavně naději v lepší budoucnost.

Záběry z filmu Malé ženy
Autor: Columbia/Sony Záběry z filmu Malé ženy

Nejstarší krásná Meg (Trini Alvarado) už tajně myslí na vdávání, energická Jo (Winona Ryder) sní o dráze spisovatelky, skromná a pracovitá Beth (Claire Danes) se jeví jako nadaná hudebnice a nejmladší, trochu marnivá Amy (Kirsten Dunst) touží po tom stát se malířkou. Poklidný holčičí svět „malých žen“ je plný drobných radostí a každodenních svárů, ale věci se brzy začnou měnit. Dívky vyrůstající z dětských střevíčků jsou postupně stavěny před rozhodnutí, která ovlivní celé jejich příští životy. Jsou konfrontovány s ne vždy laskavým okolím a do cesty jim vstupují první osudové lásky a pokušení.

Záběry z filmu Malé ženy
Autor: Columbia/Sony Záběry z filmu Malé ženy

I když každá volí jinou cestu, rodina, domov a vzájemné pouto je vždy zase svedou dohromady. Do popředí vystupuje intelektuálská Jo, která je ve snímku hlavní nositelkou dramatického konfliktu.

I když by se mohlo zdát, že film bude mít silný feministický náboj, ve skutečnosti je tu emancipace jen pomálu. Režisérka se spíš soustředí na idylické vykreslení starých dobrých časů a tak se se sestrami budete smát a pravděpodobně i plakat a užívat si zdánlivě nesourodých střípků tvořících jejich dospívání.

Záběry z filmu Malé ženy
Autor: Columbia/Sony Záběry z filmu Malé ženy

Možná jste o filmu Malé ženy nevěděli, že…

  • Během natáčení začaly nešťastnou náhodou hořet vlasy Claire Danes, když v jedné scéně nesla do schodů svíčku.
  • O roli mladé Amy se ucházely Christina Ricci i Natalie Portman. Nakonec ji ale dostala Kirsten Dunst.
  • Kromě nad ostatní vyčnívající Winony Ryder se vám bude určitě líbit i rozkošný Christian Bale a Gabriel Byrne, i když ten se tu mihne jen na deset minut.

Režie: Gillian Armstrong
Předloha: Louisa May Alcott (kniha)
Scénář: Robin Swicord
Kamera: Geoffrey Simpson
Hudba: Thomas Newman
Hrají: Winona Ryder, Trini Alvarado, Claire Danes, Kirsten Dunst, Samantha Mathis, Susan Sarandon, Christian Bale, Gabriel Byrne, Eric Stoltz, John Neville, Mary Wicke
Rok výroby: 1994

Drama Malé ženy uvidíte ve středu od 15.35 na Prima MAX.

reklama

reklama