Limonádový Joe: Co musela vytrpět česká sexbomba a proč Jiří Kodet nakonec nepil Kolaloku

Možná nejslavnější tuzemská parodie je i po více než půlstoletí od vzniku skvělou zábavou. Na jaké momenty z natáčení filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera jeho aktéři vzpomínají?
Vpravo Karel Fiala jako nezapomenutelný Limonádový Joe
Vpravo Karel Fiala jako nezapomenutelný Limonádový Joe
AČFK

reklama

Hlavní roli Limonádového Joea měl původně ztvárnit Jiří Kodet. Doma už bifloval scénář, pro inspiraci se díval na filmy s westernovým králem Johnem Waynem, dokonce už měl přiděleného koně i ušitý kostým. Jenže všechno bylo nakonec jinak. Do osudu paradoxně zasáhla jeho matka, herečka Jiřina Steimarová. „Došla za režisérem Oldřichem Lipským a scenáristou Jiřím Brdečkou a řekla jim, ať jejímu synovi tu roli nedávají, protože se na ni nehodí,“ prozradila hercova manželka Soňa Kodetová.

Limonádový Joe přichází na Primu na Velikonoční pondělí ve 12:45

Nezpívající zpěvák

A tak se také stalo. Obsazen byl na doporučení Steimarové sólista Hudebního divadla v Karlíně Karel Fiala. Přestože mu bylo sděleno, že bude pouze hrát a nikoliv zpívat, jak by se v jeho případě očekávalo, nabídku ochotně přijal. Pěvecké party musel přenechat Karlu Gottovi. Ten si měl mimochodem v parodii na romány z Divokého západu také zahrát, ale v té době byl zaneprázdněn kvůli angažmá v Německu.

Fialu během natáčení čekaly perné chvíle. Nejhůře mu bylo při scéně, při které se měla vyloupit banka. „Režisér chtěl, abych měl v klíně hlavu koně. Takže ho celého svázali. Zadní i přední nohy a dotáhli ho ke mně, aby se necukal. Jenže to bylo vidět v záběru, takže ho zase rozvázali. No a v tom se kůň splašil a táhl mě za ním. Naštěstí se jim ho podařilo po chvíli zastavit, ale měl jsem namále,“ zavzpomínal Fiala, který se během natáčení zachoval jako pravý gentleman.

„Největší pozornost přitahovala kolegyně Olga Schoberová, která hrála moji partnerku a patřila k sexy symbolům. Ležela na zemi a pan Brdečka ji požádal, aby odhalila více svoje ňadra a vytáhl jí prsa výš. Režisérovi Lipskému se to moc nezdálo, a tak jí je zase dával zpátky. Tak jsem řekl dost, moji partnerku nebudete osahávat a prsa jsem jí sám upravil tak, aby to bylo v pořádku,“ prozradil s úsměvem Fiala. Jen pro zajímavost, za svou roli tehdy dostal 18 000 korun.

Oplzlosti z jiné doby

Pozdvižení způsobili kaskadéři a komparzisté při nejznámější scéně, kdy Tornádo Lu v podání Květy Fialové schází ze schodů a zpívá. „My tam na ni přes ten hudební playback pokřikovali, my tě chceme, my tě máme rádi, pojď s námi do postele... Když jsme se pak po natáčení vrátili domů, čekal tam na nás telegram, že se v pondělí ráno musí všechno přetočit. Všechny ty oplzlosti, co z nás vyšly, tam v tom záběru byly slyšet,“ prozradil další z aktérů, loni zemřelý Zdeněk Srstka.

Při rvačkách během natáčení šlo několikrát o život. „Jednou mi někdo podal normální židli z bukového dřeva, což jsem ale vůbec netušil. Vzal jsem ji a jak bylo ve scénáři, o někoho rozbil. Ten kluk z kaskadérů, co to 'koupil', byl pak dlouhou dobu v bezvědomí. A Josef Hlinomaz se zase zranil, když mě kopl kolenem do hlavy. Mně nic nebylo, ale on se chudák z toho zotavoval několik týdnů. Pepík měl vůbec smůlu. V té scéně, jak rozkouše housle, které byly celé z cukru si pořezal celé patro,“ dodal ještě Srstka.

reklama

reklama