Lapeni v Sociální síti

Tři Oscary za adaptovaný scénář, střih a hudbu si nakonec odnesl tento snímek z předávání zlatých sošek v roce 2011. Trochu škoda, že v kategorii režie nominaci nakonec neproměnil. Patřila by mu po zásluze. Prima MAX si zapněte ve středu ve 20.00.
Záběry z filmu Sociální síť
Záběry z filmu Sociální síť
Columbia/Sony

reklama

Každá doba má své vizionáře a každý geniální nápad příběh svého vzniku. A čím slavnější ten příběh je, tím více verzí většinou má. Nejinak tomu bylo i s Facebookem.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Sociální síť - upoutávka

Napsat filmový scénář kontroverzního vzniku největší sociální sítě světa nebylo jako sednout si se dvěma deci večer k počítači. Zkušený Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Americký prezident, Steve Jobs) vycházel z knihy Bena Mezricha, vlastních obsáhlých rešerší a každou řádku poctivě konzultoval s týmem právníků.

Záběry z filmu Sociální síť
Autor: Columbia/Sony Záběry z filmu Sociální síť

Převedení scénáře na filmové plátno byl pak další husarský kousek, kterého se chopil režisér David Fincher. Jeho jméno vám možná nic neřekne, ale jeho snímky už určitě ano: Sedm, Hra, Klub rváčů, Zodiac, Podivuhodný případ Benjamina Buttona,...

Z řemeslného pohledu tedy nebylo nic ponecháno náhodě a na kvalitě výsledného díla je to rozhodně znát. To, nakolik je, či není Facebook prospěšný, to je už jiná otázka, kterou tady teď ovšem nemusíme řešit. Nám úplně stačí vědět, že svižné dialogy, mistrné střídání vypravěčů a přesné vykreslení postav a situací má na svědomí zážitek, který vám doslova proletí před očima a nabídne skvělou podívanou.

Záběry z filmu Sociální síť
Autor: Columbia/Sony Záběry z filmu Sociální síť

Na podzim si Mark Zuckerberg sedá k počítači a horečně začíná pracovat na nové myšlence. Rád by uspořádal anketu, aby zjistil, která z harvardských studentek je nejvíc sexy, avšak škola nemá žádnou společnou veřejnou ročenku. A tak se rozhodne tento nedostatek napravit. Nabourá se do databáze jednotlivých kolejí a fotky studentek a informace o nich stáhne. Brzy se zpráva o možnosti hlasování začíná velkou rychlostí šířit po síti. Fenomén je na světě, ale Markovi z něj vyvstávají problémy, se kterými ne úplně počítal.

Režie: David Fincher
Předloha: Ben Mezrich (kniha)
Scénář: Aaron Sorkin
Kamera: Jeff Cronenweth
Hudba: Trent Reznor, Atticus Ross
Hrají: Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Malese Jow, Natalina Maggio, Trevor Wright
Rok uvedení: 2010

reklama

reklama