Krokodýl Dundee: Slavnému dobrodruhovi se nevyhnul tragický osud. Proč riskoval?

Dvojka dobrodružných filmů s Krokodýlem Dundee je stálicí našich obrazovek. Esence osmdesátek nabízí napětí i romantiku, která se jen tak neokouká. Pohnuté osudy však najdeme i zde.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Krokodýl Dundee 2 - upoutávka

reklama

V sobotu 31. července od 20:15 na Primě si dáme druhý díl klasiky. Dobrodružná i romantická komedie je inspirována postavou, která skutečně existovala. Jednalo se o muže lotyšského původu, který do Austrálie emigroval a proslavil se nejen jako lovec krokodýlů a jiných zvířat, ale také jako povaleč a opilec, jehož život vyhasl velmi nešťastnou událostí.

Nečekané osudy

Dva mladí policisté, kteří byli ve službě pouhé tři měsíce, ho našli opilého potulovat se po silnici. Vzhledem k tomu, že se bránil a choval se vůči nim agresivně, zastřelili ho. Jedním ze tří scenáristů filmu byl Paul Hogan, který sám sebe obsadil do hlavní role. „Příběh toho muže mě velmi zaujal. Byl to velmi osobitý a zajímavý člověk, jiní než všichni ostatní,“ uvedl herec, původně boxer a stavební montér mostů, který se do světa showbyznysu dostal náhodou.

V roce 1971 se přihlásil do televizní reality show jako stepující vrhač nožů z buše. Producenti mu dali šanci v domnění, že se jedná o dalšího zoufalce, který zazáří v takzvané hvězdné pěchotě. Jeho vystoupení však překvapilo. Nejenže zazářil se svým číslem, ale navíc zabodoval s vtipnými hláškami, které po celou dobu vynášel. 

Linda Kozlowski a Paul Hogan ve filmu Krokodýl Dundee.
Autor: Paramount Pictures Linda Kozlowski a Paul Hogan ve filmu Krokodýl Dundee.

Okamžitě se stal hvězdou a byl mu nabídnut vlastní zábavný pořad, čehož se rád ujal. Sám v něm účinkoval, ale také si psal všechny scénky a stal se nejoblíbenějším australským komikem. To nejlepší ho však teprve čekalo. „Dařilo se mi, potřeboval jsem ale další metu. Tou se stalo natočení filmu Krokodýl Dundee,“ prozradil Hogan.

Nevraživost vůči Americe

Největší diskuze se strhla okolo obsazení ctižádostivé newyorské reportérky, která se posléze stane hrdinovou láskou. Někteří chtěli dát příležitost tuzemským (tedy australským) nadějným herečkám. Na doporučení světoznámého herce Dustina Hoffmana však roli získala Američanka Linda Kozlowski. I proto prý pro ni začátky byly krušné.

„Chvíli trvalo, než si na mě štáb zvykl a přijali mě. Pak už to bylo v pohodě. Ten krokodýl, jak mě u vody napadl, byl sice pouze model, ale až zpětně jsem se dozvěděla, že se původně zamýšlelo, že bude skutečný a živý. Neprošlo to jen díky pojišťovně,“ přiznala s úsměvem a odstupem let herečka. Scéna, ve které Dundee složí buvola na zem, se zase realizovala tak, že bylo zvíře omámeno uspávajícími prostředky.

Přírodní trable vedly k úspěchu

Sedm týdnů se natáčelo v Austrálii, šest týdnů v USA, kde filmaře postihly nepříjemnosti. New Yorkem se totiž prohnal hurikán Gloria. „Měli jsme obavy, jak to bude, ale naštěstí jsme to ve zdraví přečkali a v natáčení se mohlo pokračovat dál,“ zavzpomínal Paul Hogan. 

Když se snímek dostal do kin, zaznamenal fenomenální úspěch po celém světě a stal se kasovním trhákem. Austrálie, USA, Velká Británie i zbytek Evropy – tam všude bořil rekordy v počtu diváků. Hrubý zisk dosáhl 375 milionů amerických dolarů. Po úspěchu jedničky tak v roce 1988 spatřila světlo světa dvojka, v níž Mik se Sue odcházejí z New Yorku zpět do Austrálie, kam je pronásleduje i drogový gang, před kterým utíkají... 

Dobrodružného Krokodýla Dundeeho 2 uvidíte v sobotu od 20:15 na Primě.

reklama

reklama