Kopretiny pro zámeckou paní: Co dnes dělá talentovaná hlavní hrdinka, po které se slehla zem?

Komedie o dospívání se zabývá tradičními tématy – láskou, přátelstvím i hledáním svého místa na slunci. To vše navíc v krásných hradních kulisách.
Sylva Julinová ve filmu Kopretiny pro zámeckou paní.
Sylva Julinová ve filmu Kopretiny pro zámeckou paní.
Filmové studio Barrandov

reklama

V sobotu od 16:55 na Primě uvidíte jednu pohodovou letní komedii. Když se vybírala herečka do role prostořeké dospívající „zámecké paní“ Katky, na konkurz dorazily stovky děvčat. Byly mezi nimi nejen ty, které studovaly DAMU a před kamerou byly jako doma, ale i dívky z ulice, které naopak s filmováním neměly žádnou zkušenost.

Cesta za snem

Režisér Josef Pinkava, který měl za sebou již řadu úspěšných filmů pro děti a dospělé (například Metráčka, Terezu bych kvůli žádné holce neopustil nebo Výbuch bude v pět), vsadil na neznámou, tehdy šestnáctiletou Sylvu Julinovou. Tato role pro ni byla první a zároveň i poslední.

Přestože ji režisér i starší kolegové, se kterými se během natáčení setkala, doporučovali, aby se herectví věnovala dál, neboť prokázala talent, zvolila si jinou cestu. Vystudovala lékařskou fakultu a stala se zubařkou. Této profesi je věrná celý svůj život a ve Zlíně, kde žije, dodnes provozuje soukromou zubní praxi. Dnes je jí šestapadesát let.

Neplánované opálení

Přestože se ve filmu o zámku mluví jako o Krabonošovi, jehož název si režisér vypůjčil z jedné vesnice na jihu Čech, ve skutečnosti se natáčelo na hradě Bouzov. A o veselé momenty nebyla nouze. „Franta Husák měl půl den volna, tak toho využil a šel se opalovat do přírody. Slunce od rána velmi intenzivně hřálo, bylo přes třicet stupňů. On na tom sluníčku usnul a strašlivě se chudák spálil. Byl červenej jako rak. A to pro filmování samozřejmě znamenalo jistý problém. Pan režisér Pinkava byl ovšem milionový člověk a přešel to s naprostým klidem a humorem,“ zavzpomínala na natáčení Zdena Hadrbolcová.

Zajímavostí je, že řada herců ve filmu nemluví svým hlasem. Zmíněného Františka Husáka nadaboval Zdeněk Řehoř, Stanislava Třísku zase Lubomír Lipský. Jako dabéři neherců posloužili Jiří Lábus, Roman Skamene nebo Helena Růžičková. Filmový debut si před kamerou odbyl Pavel Kříž, který ztvárnil menší roli studenta Roberta.

Komedii Kopretiny pro zámeckou paní uvidíte v sobotu od 16:55 na Primě.

reklama

reklama