Komisař Maigret zuří aneb vynikající detektivka ze staré školy

Gabinův Maigret má něco, co ostatní postrádají. Ironii, nadhled, charisma a zvláštní flegmatismus, co vás bude neskonale bavit. Je to nádhera kochat se jeho hereckým výkonem. Tohle světové krimi si nenechte ujít v pátek ve 20.00 na Prima MAX.
Záběry z filmu Komisař Maigret zuří
Záběry z filmu Komisař Maigret zuří
Titanus

Neznámý muž s tmavými brýlemi je při večerní procházce uličkami Paříže pronásledován posádkou jistého vozu. U vchodu do tržnice na něj útočníci několikrát vystřelí, ale jsou vyrušeni policejním inspektorem Lognonem, který se náhodou ocitá na místě činu.

Komisař Maigret zuří - upoutávka
Komisař Maigret zuří - upoutávka

Než však stačí zavolat pomoc, objevuje se na scéně další auto. Jeho posádka chodce naloží a bleskurychle s ním ujede pryč. Žádná z nemocnic ten večer ale příjem postřeleného nehlásí, a tak jediným vodítkem, které po incidentu zůstane, jsou ony černé brýle a číslo vozu, které si Lognon prozřetelně zapamatuje.

Záběry z filmu Komisař Maigret zuří
Autor: Titanus Záběry z filmu Komisař Maigret zuří

Stopy ho vedou za Luigim Pozzoem, majitelem místního baru, který má však na dobu střelby neprůstřelné alibi. Vzápětí je inspektor přepaden a unesen trojicí Američanů, kteří ho přinutí prozradit, co se s oním postřeleným mužem stalo.  

Podivného případu se ujímá klidný a přesvědčivý komisař Maigret (v legendárním podání Jeana Gabina), který se zaoceánskými padouchy nemá kouska slitování.

Záběry z filmu Komisař Maigret zuří
Autor: Titanus Záběry z filmu Komisař Maigret zuří

Možná jste o filmu Komisař Maigret zuří nevěděli, že…

  • Komisař Maigret je literární postava známá z detektivních příběhů belgického spisovatele George Simenona. Příběhy komisaře Maigreta zaplnily stránky pětaosmdesáti Simenonových děl a z komisaře udělaly legendu rovnou Holmesovi Arthura C. Doyla či Poirotovi Agathy Christie.
  • Maigret se vyznačuje nebývalým intelektem, záviděníhodnou intuicí a nepřekonatelným logickým uvažováním. Umění klást (ty správné) otázky zvládá na výbornou a nechybí mu ani úctyhodný pozorovací talent. Na rozdíl od svých literárních detektivních soukmenovců má ovšem i lidský rozměr – je to jenom člověk, občas omylný a chybující. Jeho sídlem je kancelář v budově policejní prefektury na pařížském nábřeží Zlatníků. Autem nejezdí, jelikož nemá řidičák. Nosí typický dlouhý kabát a kouří dýmku.
  • První Maigretův příběh byl zfilmován už v roce 1932! Od té doby byla na filmové plátno převedena téměř všechna díla o slavném detektivovi a postupně ho ztvárnilo více než třicet herců z celého světa.
  • Jean Gabin se jako Maigret zapsal do paměti diváků asi nejvíc, i když si belgického detektiva zahrál jen třikrát. Jeho prvním Maigretovským snímkem byl Maigret klade past (1958), druhým Případ komisaře Maigreta (1959) a nakonec Komisař Maigret zuří (1963).
  • Mimochodem víte, kdo z našich herců si roli Maigreta střihl v českých adaptacích Simenonových knih? Byl to Rudolf Hrušínský (Obavy komisaře Maigreta, 1970), Radovan Lukavský (Vzpurní svědkové, 1983) a Jiří Schwarz (Maigretův první případ, 1991).

Režie: Gilles Grangier
Předloha: Georges Simenon (kniha)
Scénář: Gilles Grangier, Jacques Robert
Kamera: Louis Page
Hudba: Michel Legrand, Francis Lemarque
Hrají: Jean Gabin, Françoise Fabian, Paul Frankeur, Michel Constantin, Harry-Max, Roland Armontel, Paulette Dubost, Marcel Bozzuffi, Guy Decomble, Brad Harris, Paul Pavel, Henri Lambert, Jacques Dynam, Albert Michel, Carlo Nell, Georges Guéret, Vittorio Sanipol
Rok uvedení: 1963

reklama