Koktejl humoru a africké divočiny: Bohové musí být šílení

Znáte tu radost, když najdete na ulici pohozenou bankovku? A teď si představte sami sebe uprostřed savany a pocit, když se vám pod nohy připlete láhev od Coca-Coly. Samozřejmě prázdná. Podívejte se na neotřelou dobrodružnou komedii Bohové musí být šílení v pondělí ve 20.15 na Prima MAX!
Bohové musí být šílení - upoutávka

Ona ta představa ale nebude tak snadná. Nejste totiž Evropan, ale příslušník afrického kmene Křováků. O masovém výrobci sladké vody nevíte zhola nic, nikdy jste podobnou láhev neviděl. Ta sice dopadla z letadla, ale co to vlastně letadlo je? Nemotorný hřmotný pták? Přirozenějším vysvětlením je, že láhev zaslali bohové. Je třeba považovat ji za dar, o což se celý kmen zarputile snaží. Ale prapodivný předmět přece jen vzbudí podezření a nesoulad. Kmen vyšle hlavního hrdinu Xi (N!xau), aby láhev vrátil někam tam, odkud vzešla.

Záběry z filmu Bohové musí být šílení
Záběry z filmu Bohové musí být šílení
FOX Int.

Xi se vydává na dalekou cestu pouští Kalahari směrem do civilizace. V pomyslné ústrety mu jdou další dva hrdinové: novinářka Kate (Sandra Prinsloo), která se rozhodne pro práci v misijní škole, a mikrobiolog Andrew (Marius Weyers), muž žijící v buši už nějakou dobu a člověk, pro něhož je dvoření větším oříškem než věčně porouchané auto uprostřed vyprahlého kontinentu. Všichni tři sledují cíl své vlastní mise. Xi doufá, že vrátí láhev bohům kdesi v civilizaci. Kate naopak z civilizace utíká, aby byla prospěšná domorodým dětem.

A Andrew? Tomu se snad podaří dobýt srdce milované ženy. Ale nejdřív se musí všichni tři potkat.

Bohové musí být šílení 6
Bohové musí být šílení 6
FOX Int.

N!xau, slavný příslušník kmene Sanů

  • N!xaua objevil režisér snímku Jamie Uys během natáčení dokumentu v poušti Kalahari. Netrvalo dlouho a rozhodl se obsadit jej do hlavní role plánované komedie. N!xauova přirozenost a komediální talent se zasloužily o celosvětový úspěch a o realizaci druhého dílu, který byl natočen o osm let později. Hlavní hrdina dostal za film honorář ve výši tří set dolarů.
  • Zatímco gáži za první film ztratil, před natáčením druhého dílu požadoval 100 000 dolarů. Finance chtěl použít na zděný domek s elektřinou a vodní pumpou pro rodinu, kterou tvořily tři manželky a početné potomstvo. Nakonec dostal 80 000 dolarů.
  • Žil až do smrti v odlehlé části Namibie v původních podmínkách a snažil se farmařit. Policie ho nalezla mrtvého 5. července 2003. Přesný důvod smrti není znám, i když N!xau celý život trpěl tuberkulózou. Ačkoliv je jeho datum narození udáváno v prosinci 1944, jde o pouhý odhad. Ani on sám přesně nevěděl, kde a kdy se narodil.
  • Vykřičník v jeho jméně není tiskovou chybou. V jazyce ungwatsi se tak označuje zvuk mlasknutí, pro který latinka nemá jiný znak.
  • Než poznal jihoafrického režiséra Jamie Uyse, potkal pouze tři bělochy. Tak jako ostatní původní obyvatelé si myslel, že běloši nemají kůži.
Záběry z filmu Bohové musí být šílení
Záběry z filmu Bohové musí být šílení
FOX Int.

Nalaďte si  pondělí na Prima MAX ve 20.00 originální jihoafrickou komedii Bohové musí být šílení.

Režie:Jamie Uys
Scénář: Jamie Uys
Kamera: Jamie Uys
Hrají: Marius Weyers, N!xau, Brian O'Shaughnessy, Jamie Uys, Sandra Prinsloo
Rok uvedení: 1980

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama