Kleopatra bude mít navždy tvář herečky Elizabeth Taylorové

Historický americký film Kleopatra, jenž byl pro televizní obrazovky rozdělen do dvou dílů, je spojen s mnohými „nej“. Nazývá se nejnákladnějším, nejvelkolepějším a nejmonumentálnějším filmem všech dob. Rozhodně je to dokonalý příběh lásky a moci. A v hlavní roli uvidíte nejznámější královnu Egypta. V pátek ve 20.00 na Prima MAX!
Záběry z filmu Kleopatra
Záběry z filmu Kleopatra
20 th Century Fox
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do Egypta, kde o moc soupeří dva sourozenci Ptolemajus a Kleopatra přijíždí po bitvě u Farsaly římský vládce Ceasar. Pronásleduje svého soka Pompeia, který se měl v Egyptě skrýt. Pomocí malé „kobercové“ lsti se princezna Kleopatra dostává do Ceasarovy blízkosti.

Kleopatra (1) - upoutávka
Kleopatra (1) - upoutávka

A on její kráse naprosto podlehne. Zamiluje se do ní a ustanoví ji jedinou vládkyní Egypta. Vztahy Říma a Egypta jsou teď velmi blízké. Kleopatra porodí Ceasovi syna jménem Caesarion. Ceasar se po čase vrací do Říma a jeho milovaná Kleopatra jej po delším čase odloučení následuje.

Záběry z filmu Kleopatra
Autor: 20 th Century Fox Záběry z filmu Kleopatra

Řím zažije pompézní přivítání egyptské panovnice. Ceasar si však svoji královnu neužije nadlouho. Římským senátem probublává zlost, Ceasar se prý chce stát králem. V den, kdy se v senátu má projednávat další zvýšení pravomocí pro Ceasara a on si je tak jistý sám sebou, je v senátu zavražděn. Několik senátorů jej ubodá k smrti.

Záběry z filmu Kleopatra
Autor: 20 th Century Fox Záběry z filmu Kleopatra

Ceasarovým nástupcem a dědicem je jmenován jeho synovec Octavianus, nikoli Kleopatřin a Ceasarův syn Ceasarion. Zhrzená královna, již nečeká v Římě žádná budoucnost, se spěšně vrací do rodného Egypta.

První část megahitu Kleopatra si pusťte v úterý ve 20.00 na Prima MAX! Tohle je naprostá klasika!

Režie: Joseph L. Mankiewicz, Rouben Mamoulian, Darryl F. Zanuck 
Scénář: Joseph L. Mankiewicz, Sidney Buchman, Ben Hecht, Ran… (více)
Kamera: Leon Shamroy, Jack Hildyard 
Hudba: Alex North 
Hrají: Elizabeth Taylor, Richard Burton, Rex Harrison, Pamela Brown, Robert Stephens, George Cole, Hume Cronyn, Kenneth Haigh, Cesare Danova
Rok uvedení: 1963

To musíte vidět:

 • Taylorka se třicetkrát převlékne
 • Klasický způsob snímání, žádné triky!
 • Tisíce komparsistů a tanečníků
 • Výprava a kostýmy za miliony
Záběry z filmu Kleopatra
Autor: 20 th Century Fox Záběry z filmu Kleopatra

Stálo to vůbec za to? – Ano – Ten film je nesmrtelný

 1. Historický epos Kleopatra režíroval Joseph L. Mankiewicz.
 2. Film byl nominován na 9 Oskarů, čtyři Oskary získal. A to za kostýmy, kameru, scénografii a speciální efekty.
 3. Výroba Kleopatry stála 44 milionů dolarů. Tržby celosvětově se vyšplhaly na téměř 72 milionů.
 4. Jenže hodnota peněz v roce 1963 byla jiná než dnes. Kleopatra se tak drží v první desítce nejdražších filmů světa až dodnes. Kvůli inflaci je hodnota tehdejších 44 milionů dolarů v současných penězích asi 336 milionů dolarů. 
 5. Ovšem nejdříve to vypadalo, že si film na sebe vůbec nevydělá. Výsledky z prodeje lístků v kinech byly pod výrobními náklady. Čísla se zvedla asi až po deseti letech, kdy studio prodalo film do všech světových televizí.
 6. Obrovské náklady stálo už i jen onemocnění Elizabeth Taylorové, která nebyla schopná několik měsíců točit.
  Záběry z filmu Kleopatra
  Autor: 20 th Century Fox Záběry z filmu Kleopatra
 7. Přitom jen na honorářích si herečka přišla na neskutečné peníze. Když jí studio volalo s tím, že ji chce do hlavní role, vzal telefon její tehdejší manžel. A ona po něm vzkázala, že to natočí, ale za milion dolarů. Studio přijalo. Navíc herečce slíbilo vyplatit 10 % z výdělků. Drbe se o tom, že si herečka díky Kleopatře přišla na tehdy neuvěřitelných 7 milionů dolarů.
 8. Pro Elizabeth Taylor bylo vyrobeno na 65 různých kostýmů v hodnotě 194 tisíc dolarů. Součástí byly i šaty pošité 24 karátovým zlatem. Podle některých zdrojů nebyly některé kostýmy vůbec použity.
  Záběry z filmu Kleopatra
  Autor: 20 th Century Fox Záběry z filmu Kleopatra
 9. Kleopatřino loďstvo potřebovalo pro velké námořní scény tolik lodí, že se jeden čas vyprávěl tento vtip: Víte, kdo má třetí největší námořnictvo na světě? No přece filmové studio Twentieth Century-Fox.
 10. Režisér Mankiewicz chtěl materiál sestříhat do dvou tříhodinových filmů. Do kin by šly v 6 měsíčním odstupu. Jenže producent Zanuck tento nápad stopnul. Během natáčení se totiž naplno rozvinula aférka mezi herečkou Elizabeth Taylorovou a Richardem Burtonem (ten hraje ve druhé televizní části Marka Antonia). A producentovi bylo jasné, že na první díl, kde není Burton, by lidé do kin nepřišli.
 11. Mankiewicz byl nakonec donucen sestříhat všechen materiál do 4 hodin dlouhého filmu. Až televize si stopáž přepůlily a pouštějí film ve dvou dílech.
 12. Ceasara hraje v první části Kleopatry vynikající Rex Harrison, jehož čeští diváci znají hlavně jako mrzutého jazykovědce profesora Higginse z filmu My Fair Lady, kde hlavní ženskou roli ztvárnila přenádherná Audrey Hepburnová.
   
Reklama
Reklama