Když Sedm statečných vytasí kolty, podlehne každý. Vy taky

Představovat dlouze tuhle klasiku nad klasiky nemá asi cenu. Nejzábavnější filmový western, který ani 55 let po svém uvedení neztratil nic ze svého lehce naivistického kouzla, nelze než doporučit. A to bez ohledu na to, kolikrát jste ho už viděli. Dívejte se znova v pátek v 17.15 na Prima MAX.
Sedm statečných
Distributoři

7 zajímavostí, které jste o 7 statečných určitě nevěděli:

 1. Hlavní klaďas Yul Brynner a Steve McQueen byli sice parťáci na filmovém plátně, v zákulisí mezi nimi ovšem panovala rivalita. Podle autobiografie dalšího ze „statečných“, Eli Wallacha, trpěl Brynner hrůzou z toho, že na sebe McQueen před kamerou strhává víc pozornosti. Ve společných záběrech prý Steve schválně chrastil náboji do pušky, různě si pohrával s kloboukem, a jednou při jízdě na koni se dokonce sklonil a namočil si klobouk ve vodě, což ve scénáři nebylo. Brynner prý zašel tak daleko, že si najal asistenta na to, aby počítal, kolikrát se McQueen dotkl klobouku v záběrech, kde měl (Brynner) hlavní slovo. A ještě jedna perlička z tohoto soudku. Brynner byl o jeden dva centimetry vyšší než McQueen, ovšem dával si záležet na tom, aby byl tento výškový rozdíl na kameře co nejvíce vidět. Dokonce tak moc, že si neváhal dělat malé kupičky hlíny a stoupat si v záběrech na ně. Steve McQueen zase chodil a ledabyle mu je rozkopával.
  Záběry z filmu Sedm statečných
  Záběry z filmu Sedm statečných
  United Artists
 2. Sedm statečných je westernovou adaptací Sedmi samurajů (1954) režiséra Akira Kurosawy. Ten byl po zhlédnutí americké verze tak ohromen, že poslal režisérovi Johnu Sturgesovi samurajský meč jako projev uznání.
 3. Filmoví kritici snímku přiřkli jen jednu nominaci na Oskara, a to za hudbu. Ve zlatou sošku ovšem proměněna nebyla. Soundtrack Sedmi statečných má na svědomí slavný skladatel Elmer Berstein, který byl za filmovou hudbu nominován na Oskara celkem jedenáctkrát, ale na pódium si pro cenu došel jen jednou. 
 4. Jelikož se natáčelo v Mexiku, museli filmaři udělat určité ústupky mexickým cenzorům. Jedním z nich například bylo, že vesničané museli být vždy čistě oblečeni, a to i přesto, že se jednalo o farmáře. Znamenalo to velké zdržení, jelikož desítky schválně ušpiněných kostýmů mexických venkovanů se musely nejdřív důkladně vyčistit, než se mohlo opět natáčet.
  Záběry z filmu Sedm statečných
  Záběry z filmu Sedm statečných
  United Artists
 5. Sedmi statečnými to neskončilo. Následoval Návrat sedmi statečných (1966) a Jízda sedmi statečných (1972), přičemž Yul Brynner byl jediným, kdo si v pokračování série zahrál.
 6. Výběr herců musel proběhnout rekordně rychle. Hrozilo, že pokud se nestihne včas dát dohromady všech sedm hrdinů, bude se muset natáčení odložit kvůli plánované herecké stávce.
 7. Ve Spojených státech snímek překvapivě velký úspěch neměl a skončil jako kasovní propadák. V Evropě se ovšem stal obrovským hitem a tvůrcům přinesl horentní zisky.  
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama