Když draka bolí hlava: Díky pohádce opět ožije Karel Gott, který si zahrál i se svými dcerami

Jak se podařilo do filmu angažovat několikanásobného českého slavíka i jeho dvě holčičky? Co během natáčení Mistr požadoval?
Karel Gott se svou (nejen filmovou) rodinou při natáčení pohádky.
Karel Gott se svou (nejen filmovou) rodinou při natáčení pohádky.
Bohemia MP

reklama

V pátek od 20:00 na Prima MAX uvidíte pohádku Když draka bolí hlava, v níž si vzácnou roli zahrál i samotný Karel Gott. Jak trávil čas, když zrovna netočil? Perličky ze zákulisí nám prozradil scenárista a producent filmu Petr Šiška, na jehož momentky z natáčení se můžete podívat i v galerii na konci článku.

Jak se vám podařilo do pohádky zlákat Karla Gotta?

S Mistrem jsem se znal velice dobře, psal jsem mu texty k jeho písním. Když jsme po vydání knížky Když draka bolí hlava začali organizovat castingy na hlavní dětské role do filmové podoby pohádky, pozvali jsme i jeho dceru Charlottu, která byla bezkonkurenčně nejlepší. Jednu z dětských rolí získala i další jeho dcera Nelly Sofie, která byla rovněž úžasná. To byl první krok ke spolupráci s Karlem, který si knížku se zájmem přečetl.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Když draka bolí hlava - upoutávka

Co bylo dál?

Přišli jsme s nápadem, aby Karel společně s Charlottou nazpívali titulní píseň k pohádce. Nebyl proti. Dokonce spolu udělali i slovenskou verzi písně. A vzhledem k tomu, že tento film po premiéře ihned zamířil na německý trh, nazpíval také německou verzi, tentokrát s jednou německou holčičkou. Když Mistr zjistil, že jeho holky stráví na Moravě, kde se natáčelo, více než dva týdny, přišel s nápadem, že by také přiložil ruku k dílu, aby se v zákulisí nenudil.

Nabídli jsme mu roli českého krále, ale jemu se víc líbila postava kováře, který však hovoří slovensky. Bral to jako výzvu a natáčení si velice užíval. Už jenom proto, že se natáčelo na místech, která nikdy předtím nenavštívil. Ať už to bylo na lovecké chatě v pralese v Dolní Lomné, nebo na Hrčavě. Byl velmi spokojen i s výběrem své herecké partnerky, kterou byla Kamila Magálová. Zatímco ona mu pomáhala s hereckou rolí, on jí zase splnil sen a do finále pohádky společně nazpívali krásnou píseň z pera Michala Davida. 

Měl jako hvězda během natáčení nějaké speciální požadavky? 

On nikdy nepatřil mezi umělce, kteří vymýšlejí voloviny a komplikují produkci její práci. Celou rodinu jsme ubytovali na jednom malebném penzionu v horách kousek od míst natáčení v Dolní Lomné. A tím, že jsme měli penzion celý pro sebe, povedlo se nám Mistrův pobyt dokonale utajit, takže měl dostatek klidu na práci.

Kolik natáčecích dní v pohádce měl?

Karel strávil v Těšínských Beskydech týden a jeho holky pak ještě deset dní ve Štramberku, takže to nebyl, jak se říká, pouhý herecký štěk. Vzhledem k velké vzdálenosti od Prahy je pochopitelné, že celá rodina zůstávala v místě natáčení a podle reakcí si natáčení i netradiční místo v Dolní Lomné náramně užívali. Ostatně dodnes můžete v místním muzeu navštívit pohádkovou výstavu Když draka bolí hlava, kde jsou k vidění originální kostýmy, ve kterých hrál, královské trůny, královskou korunu, kterou měl na hlavě, a dokonce i pohádkového draka.

Když Mistr zrovna netočil, jak trávil čas? 

Natáčení bylo náročné a zdlouhavé, naštěstí jsme točili na přelomu května a června, takže počasí už bylo velice příjemné a v horách bylo vskutku pohádkově. Karla jsme většinou vozili na plac až na poslední chvíli, aby to fyzické zatížení nebylo tak velké. A jinak jsme se snažili mu i v horách vytvořit trochu pohodlí. O skvělou atmosféru na place se starala i Kamila Magálová, se kterou byla velká legrace.

Když byla mezi scénami delší proluka, rád sedával na terase penzionu a byl jsem velice potěšen, že jsem mu mohl dělat společnost a povídat si s ním prakticky o všem. On měl neskutečný dar popovídat si na jakékoliv téma a měl i velký dar báječného vypravěče. Vždy, když povídal, slyšel jsem za jeho hlasem pořád toho energického mladého kluka, byť jeho fyzička už nebyla nejlepší. A dodnes jsem pyšný a hrdý na to, že tahle role v pohádce Když draka bolí hlava byla tou poslední filmovou. I když na druhou stranu, velice bych si přál, aby tady byl nadále s námi a těch rolí natočil ještě mnoho.

Máte nějakou veselou historku z natáčení?

Jak jsem již říkal, přítomnost Karla ve Slezsku jsme utajili dokonale, natáčení v Dolní Lomné i na Hrčavě proběhlo v poklidu. Ale když jsme na televizi Prima pustili rozhovor Karla z Hrčavy, kde právě natáčí pohádku, přijelo na natáčení další den téměř pět set jeho fanoušků. Bohužel jsme je museli zklamat, protože on už byl dávno v Praze. Ale vše nebylo zalité sluncem: Když dorazil Karel po náročném koncertu na Slovensku k nám, ztratil hlas a hrozilo, že ráno nebude moci točit. Došlo na kouzla a čáry a místní babka kořenářka vrátila Karlovi hlas během noci kouzelnými bylinkami z okolních lesů a domácím včelím medem. Také si vzpomínám, že Mistrovi v pralese po ránu udělaly radost papírové noviny a krajáč domácího kravského mléka.

Petr Šiška a Karel Gott při natáčení pohádky Když draka bolí hlava
Autor: archiv Petra Šišky Petr Šiška a Karel Gott při natáčení pohádky Když draka bolí hlava

S dětmi bývá filmování obvykle složitější, jak si vedly Karlovy holčičky?

Natáčení s dětmi je vždy komplikovanější, ale díky castingu a skvělé práci pana režiséra Dušana Rapoše vše probíhalo v pohodě. Je fakt, že při natáčení v reálné jeskyni Šipka ve Štramberku děti občas i kvůli počasí trochu vymrzly, nakonec ale vše dobře zvládly. Co jsem si však připomněl je fakt, že jsme je před natáčením museli seznámit s naším pohádkovým drakem, kterého ovládali čtyři pilotní inženýři a navíc v té velké loutce byl i živý loutkoherec, jenž nosil asi 35 kg kostýmu, aby se ho v jeskyni při společných scénách nebály.

Když byla Charlotte s Nelly na place, sledoval je jejich tatínek? Jak to prožíval?

Karel samozřejmě sledoval výkony svých dcer a jako každý pyšný otec i on měl radost z jejich výkonů. Bylo fajn, že jim stihl dát ještě dárek atmosféry společného filmového natáčení i zpívání.

Byl s celkovým výsledkem pohádky spokojený?

Zorganizovali jsme pro něj speciální předpremiéru v kině Lucerna, na které byla jeho rodina a zástupci televize Prima. S pohádkou byl velice spokojen a moc se mu líbila. Správně tehdy i odhadl, že se bude líbit v Německu a ve světě. A měl pravdu. Například v Německu patří k nejhranějším, znají ji diváci v Polsku, Maďarsku, Bělorusku, Litvě, Kanadě, Americe a nově i v Indii. Když k tomu přidáme ocenění asi na desítce festivalů ve světě od Austrálie, Turecka Mexika až po Jižní Koreu, Rusko, Německo, Arménii a třeba Ázerbájdžán, můžeme být opravdu spokojeni.

Pohádku Když draka bolí hlava uvidíte v pátek od 20:00 na Prima MAX nebo si ji můžete přehrát v našem archivu.

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!