Kdo koho vlastně hlídá v Ardenách?

Jedno z nejlepších válečných dramat vůbec a patrně nejlepší počin tohoto žánru let devadesátých. Pokud si chcete dopřát skutečně kvalitní filmový zážitek, pusťte si Hlídku v Ardenách (1992) v úterý ve 22.10 na Prima MAX!
Záběry z filmu Hlídka v Ardenách
Záběry z filmu Hlídka v Ardenách
MGM

reklama

Francie, zima, sníh, prosinec roku 1944. Do ardenských lesů je vysazena hlídka šesti amerických průzkumníků, která má za úkol zajistit strategicky významnou budovu, lesní usedlost, a vypátrat, co se stalo s předchozí hlídkou, která se nehlásí. Akce se ovšem zkomplikuje poté, co američtí vojáci pochopí, že je má celou dobu na mušce jednotka zvědů wehrmachtu.

Záběry z filmu Hlídka v Ardenách
Autor: MGM Záběry z filmu Hlídka v Ardenách

Němci jsou jednoznačně ve výhodě, znají prostředí, lépe se v něm orientují, ale z nějakého důvodu neútočí. Jedná se snad o nějakou novou strategie psychologického boje? Nebo nacisté odmítají vystřelit jen proto, že se blíží Vánoce a v takový čas by se nemělo umírat? A nebylo by dobré zjistit, o co tady vlastně jde? Na spadnutí je dohoda, o které nadřízení nesmějí vědět, ale díky níž bude ušetřen nejeden lidský život. Tedy pokud se něco nepokazí...

Záběry z filmu Hlídka v Ardenách
Autor: MGM Záběry z filmu Hlídka v Ardenách

I pokud nejste zrovna fanouškem válečných dramat, tohle vás chytne. Připravte se na překvapivě věrné vykreslení postav, kvalitní herecké obsazení a okamžité vtažení do děje, který má místy připomíná spíše thriller. Navíc na válečný film je zde poměrně málo krve a dojem nekazí ani obávané vzpomínací scény, které pouze přibližují psychologické rozložení jednotlivých vojáků. A jako bonus se těšte na mladičkého Ethana Hawkea, kterému to tu coby vojákovi opravdu sekne.

Záběry z filmu Hlídka v Ardenách
Autor: MGM Záběry z filmu Hlídka v Ardenách

Co jste o filmu Hlídka v Ardenách možná nevěděli:

  • Natáčelo se v Utahu v průběhu nejstudenější zimy, kterou místní zažili za posledních 83 let. Teplota v noci, kdy se odehrávala většina natáčení, padala až o třicet stupňů. Původně produkce zvažovala filmovat v bývalé Jugoslávii, ale vzhledem k malému či žádnému množství sněhu v zimách minulých a nedostatku financí na případnou výrobu umělých závějí se lokace nakonec přesunula na sever Spojených států.
  • Interiér lesní usedlosti byl vybudován v tělocvičně místní střední školy a interiér půdy se postavil na jevišti školního divadla.
  • Jednoho z vojáků, poměrně klíčovou postavu v závěru, si zahrál Gary Sinise, pro kterého to byl první film v jeho kariéře vůbec. Garyho Sinise určitě znáte třeba ze snímků Forest Gump (lieutenant Dan Taylor), Zelené míle (Burt Hammersmith) či Apollo 13 (Ken Mattingly).
  • Režisér snímku Keith Gordon rozhodně nebyl v době natáčení žádným ostříleným movie-makerem. Bylo mu čerstvých třicet a Hlídka v Ardenách byla jeho všehovšudy druhým snímkem. Od té doby se ale angažoval spíše v seriálech. Na svědomí má třeba 10 dílů sympatického sériového vraha Dextera.

reklama

reklama