Karel a já: Jindřich Plachta během válečného natáčení riskoval život celého štábu

Komedie Karel a já vznikala ve velmi trudných podmínkách, totiž během nejtěžších fází druhé světové války. Přesto se i na place projevila velká odvaha.
Ladislav Pešek a Jana Dítětová ve filmu Karel a já.
Ladislav Pešek a Jana Dítětová ve filmu Karel a já.
Nationalfilm

reklama

V sobotu od 16:45 na Primě uvidíte hvězdně obsazenou veselohru. Komedie režiséra Miroslava Cikána, který do hlavní role obsadil Jindřicha Plachtu, baví už několik generací. Jak ale během svého života přiznal další z hlavních aktérů Jaroslav Marvan, na place to až taková legrace nebyla. Rok 1942, kdy veselohra vznikala, byl poznamenán heydrichiádou a člověk si musel dávat velký pozor na každé slovo. „Trest smrti visel doslova nad každým našincem,“ potvrdil herec.

Odvaha v napjaté době

O pořádné pozdvižení se v této hektické a nebezpečné době postaral sám Jindřich Plachta. „Jeho kůň Karel, s nímž taxikařil, byl tak vychrtlá, sešlá, stařičká, vysloužilá policejní kobylka, že se na ní daly kosti spočítat. Do filmování se jí vůbec nechtělo a Plachtu vůbec neposlouchala. Když měla žrát, nežrala, když měla vstát, nevstala. Nevím, co ho to najednou napadlo, a hezky nahlas na ni zakřičel: ‚Auf, Karle, auf, komunisti dou!‘ K údivu nás všech se po těchto slovech kůň opravdu zvedl tak, jak měl. Režisér Cikán se začal křižovat a zašeptal: ‚Jestli nás teďka Němci nezavřou, tak už nikdy.‘ Naštěstí nás nezavřeli, ale byla v nás stejně malá dušička,“ zavzpomínal Marvan.

Chytrá režijní práce

Ten měl v tomto filmu původně ztvárnit postavu továrníka Ficka a Jaroslav Vojta cihláře Tondu. Nakonec si na přání Marvana role prohodili a jak se ukázalo, výsledek stál za to. „Režisér Cikán mi díky tomuto filmu otevřel za války cestu k rolím, jež jsem do té chvíle neznal a po nichž jsem vlastně toužil, abych je aspoň opruboval. Přes všechny slabosti a slabůstky, které měl, a neznám člověka, jenž je nemá, se i v tomto případě projevil jako velice moudrý a vzdělaný člověk, který si neulehčoval práci tím, že šel po jistotách, ale hledal. Snad proto taky tolikrát nalézal. Pro herce měla tato jeho vlastnost tu vzácnou cenu, že netrval na vyježděných typech rolí a tím jim vlastně nabízel nový prostor pro práci. Není to určitě jenom moje zkušenost,“ pochvaloval si Marvan.

Sluší se doplnit, že se natáčelo v Praze na Malé Straně, Karlově náměstí, Kampě, na nábřeží Vltavy, dále v okolí Všenor a na Berounce. 

Komedii Karel a já uvidíte v sobotu od 16:45 na Primě.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!