Kam čert nemůže: kouzelný debut Jany Hlaváčové

Mladá Jana Hlaváčová trápila kameramana, zatímco hvězdný Miloš Kopecký se hlavní role dobrovolně vzdal. Příběhy kolem duchařské komedie Kam čert nemůže nestárnou – stejně jako samotný film!
Jana Hlaváčová a Miroslav Horníček ve filmu Kam čert nemůže.
Jana Hlaváčová a Miroslav Horníček ve filmu Kam čert nemůže.

reklama

Komedie režiséra Zdeňka Podskalského s duchařskými a ďábelskými náznaky prostě nestárne – a to od natáčení uplynulo už více než šedesát let. Filmový debut si zde odbyla herečka Jana Hlaváčová, která se k roli dostala náhodou. Byla zrovna čerstvě zamilovaná do kolegy Jiřího Michného, se kterým celé prázdniny trávila na natáčení filmu Smrt v sedle, kde její láska hrála.

Debut, jak se patří

„Bylo mi asi dvacet, svoji kariéru jsem neřešila. Nejdůležitější pro mě bylo být s mým miláčkem. Najednou se tam zničehonic objevil pan Podskalský, který si v maskérně posteskl, že za čtrnáct dní začíná točit film Kam čert nemůže a nemá stále hlavní představitelku. Herečka, co to měla točit, totiž vážně onemocněla. Byl dost zoufalý, v hrozném stresu. Maskérka se mu zmínila o mně, řekla mu, že je tady jedna taková dost trhlá holka, aby mě zkusil,“ prozradila Jana Hlaváčová.

A tak se také stalo. Během natáčení se ale debutující herečka pořádně zapotila. „Zatímco pan režisér Podskalský byl na mě po celou dobu velmi laskavý a pomáhal mi, pan kameraman byl ze mě zoufalý. Vyžadoval po mně, abych chodila po značkách, což jsem do té doby netušila, co vůbec je... No, užil si se mnou,“ dodala s úsměvem.

Tento film byl pro ni odrazovým můstkem. Proslavil ji a další nabídky, ať už z filmu, televize, nebo divadel se jenom hrnuly. „V mé kariéře to byl zlomový okamžik, za který panu režiséru Podskalskému budu navždy vděčná,“ uvedla.

Adekvátní náhrada

S postavou Fausta bylo původně počítáno pro Miloše Kopeckého, který ji ale s díky odmítl. „On prožíval zrovna těžký rok. Sužovaly ho deprese, navíc chtěl prázdniny trávit na své milované chalupě v jižních Čechách a dát se psychicky do pořádku. Dal mi ale tip na Miroslava Horníčka, což byla skvělá volba. Horníček se na tu roli perfektně hodil,“ zavzpomínal na svůj film Zdeněk Podskalský, který další postavy svěřil svým oblíbencům – například Jiřímu Sovákovi a Vlastimilu Brodskému, z nichž celý život toužil vytvořit komediální dvojici ve stylu Laurela a Hardyho.

Text: David Laštovka

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!