Jeremiah Johnson a jeho westernový Útěk do divočiny

Ze spolupráce Sidney Pollacka a Roberta Redforda se téměř vždy vylouplo něco povedeného a tenhle zálesácký western není výjimkou. Nádherný snímek o bělošském samotáři (Redfordovi), který se rozhodl odejít z civilizace do hor, vás potěší v pátek ve 20.00 na Prima MAX.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jeremiah Johnson - upoutávka

reklama

Jeremiah Johnson má až po krk válek a všech možných civilizačních neduhů, a tak se v polovině 19. století rozhodne zcela změnit svůj život. Vydává se do hor, aby se stal zálesákem žijícím stranou všeho moderního, v lůně nedotčené přírody, jejíž neposkvrněnost nikdy nezpochybňoval.

První zima ve Skalistých horách ho však málem zabije. Vyhladovělý a napůl zmrzlý nachází útočiště u starého trapera, který ho učí, jak v nových podmínkách přežít (včetně třeba přímého boje s grizzlym). A Jeremiah je dobrým žákem. Když se pak opět vydává po svých, dá se říct, že z někdejšího zelenáče je zralý ošlehaný muž, kterého, co se drsnosti týče, může předčít jen velkolepá příroda.

Záběry z filmu Jeremiah Johnson
Autor: Warner Bros. US Záběry z filmu Jeremiah Johnson

Možná jste netušili...

 • Společnost Warner Brothers stanovila pro film poměrně nízký rozpočet 200 tisíc dolarů a navrhla, aby se natáčel ve Španělsku. Redford a Pollack ale důsledně prosazovali Spojené státy. Nakonec se natáčelo v Utahu, přímo na pozemku Roberta Redforda a v jeho blízkém okolí. Vysoký kopec, který se ve filmu objevuje nejčastěji, je vidět přímo z Redfordova domu.
 • Příběh je inspirován skutečnou postavou trapera jménem John Johnson, přezdívaného Zabíječ Vran (Vraních indiánů) či Játrožrout Johnson, kvůli jeho zálibě v pojídání jater indiánů, které zabil.
 • Jeho motiv krutého účtování s původními obyvateli se samozřejmě ve snímku dozvíme, ale my vám to tady nechceme všechno vyzrazovat. 
 • S odstupem času režisér Sidney Pollack s úsměvem vzpomínal, jak těžko se scenáristům psali dialogy, „jelikož tam téměř žádné nejsou“.
 • Sidney Pollack a Robert Redford se spolu setkali při tvorbě celkem sedmi snímků: Jeremiah Johnson (1972), Takoví jsme byli (1973), 3 dny Kondora (1975), Elektrický jezdec (1979), Tootsie (1982), Vzpomíky na Afriku (1985) a Havana (1990).  
 • Film byl velmi dobře přijat u kritiky i široké veřejnosti a ve své době se stal velkým hitem. Zaslouženou pozornost vzbudil i na filmovém festivalu v Cannes, kde byl v roce 1972 promítán jako vůbec první snímek svého žánru – western.
  Záběry z filmu Jeremiah Johnson
  Autor: Warner Bros. US Záběry z filmu Jeremiah Johnson


  Režie:Sydney Pollack
  Předloha: Vardis Fisher (kniha)
  Scénář: John Milius, Edward Anhalt, David Rayfiel
  Kamera: Duke Callahan
  Hudba: Tim McIntire, John Rubinstein
  Hrají: Robert Redford, Will Geer, Delle Bolton, Josh Albee, Joaquín Martínez, Matt Clark, Paul Benedict, Charles Tyner, Allyn Ann McLerie, Stefan Gierasch, Richard Angarola, Jack Colvin
  Rok uvedení: 1972

reklama

reklama