Jen pro pár dolarů navíc si přijíždí pistolník Eastwood

Dvojka Eastwood – Leone opět nezklamala. Vlastně bychom měli napsat spíš trojka, protože skvělou spolupráci hlavní herecké hvězdy a režiséra doplňuje ještě další filmový mág, tvůrce nezaměnitelné filmové hudby Morricone.
Záběry z filmu Pro pár dolarů navíc
Záběry z filmu Pro pár dolarů navíc
MGM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Za víc peněz, víc muziky – pořekadlo, které tady do písmene platí. Po velkém úspěchu prvního dílu dolarové trilogie Pro hrst dolarů neměl Sergio Leone problém přesvědčit producenty, aby s ním šli do dalšího pokračování. A všem stranám se tato spolupráce vyplatila. S větším rozpočtem předvedl režisér svůj vizionářský vizuální talent v celé kráse a vyšvihl western jak víno.

Pro pár dolarů navíc - upoutávka
Pro pár dolarů navíc - upoutávka

Clint Eastwood je pořád zatraceně cool, hudba mistra Morriconeho je dokonalá a napětí z filmu sálá každou minutu.

Záběry z filmu Pro pár dolarů navíc
Autor: MGM Záběry z filmu Pro pár dolarů navíc

Druhé setkání s lovcem lidí jménem Monco (Clint Eastwood) nás zavede na stopu obávaného zločince El India, kterému se podařilo prchnout z vězení. Vzhledem k tomu, že největší banka široko daleko je v městečku El Paso, nemusí být člověk génius, aby přišel na to, kam asi budou kroky uprchlého gangstera směřovat. Jenže Monco není sám, kdo si brousí zuby na odměnu za dopadení El India. Na scéně se objevuje další hráč – další lovec lidí, plukovník Dougles Mortimer (Lee Van Cleef). Oba pistolníci se střetnou v El Pasu a než sem dorazí "jejich" zločinec, musí vyřešit zásadní otázku: je pro ně výhodnější spojit síly, nebo si konkurovat? Ve hře je pouhý milion dolarů...

Záběry z filmu Pro pár dolarů navíc
Autor: MGM Záběry z filmu Pro pár dolarů navíc

Pár zajímavostí z filmu Pro pár dolarů navíc:

  • Pískání v úvodním záběru patří samotnému režisérovi.
  • Clint Eastwood si řekl o poměrně vysoký honorář. Z celkového rozpočtu 600 000 dolarů připadlo Eastwoodovi celých 50 000. Bylo to o 35 000 víc, než inkasoval za první snímek.
  • Lee Van Cleef o sobě rád na place i mimo něj prohlašoval, že coby pistolník je rychlejší než Eastwood. Tasit, natáhnout a vystřelit mu prý zabralo pouhá tři filmová políčka (méně než jednu vteřinu).
  • Ačkoli se Eastwoodovo pončo během celé dolarové trilogie nikdy nepralo, po natáčení prvního dílu (Pro hrst dolarů) se muselo zašít. V tomto snímku je pončo nošeno obráceně, ale v některých záběrech jsou stopy po sedmi Ramonových kulkách (nyní za pravým ramenem) jasně patrné.
  • Víte, co znamená jméno hlavního hrdiny Monco v italštině? Zmrzačený nebo taky jednoruký, což se bezvadně shoduje se zvykem Eastwoodovy postavy dělat všechno levačkou.

Režie: Sergio Leone
Scénář: Sergio Leone, Luciano Vincenzoni
Kamera: Massimo Dallamano
Hudba: Ennio Morricone
Hrají: Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Gian Maria Volonté, Mara Krupp, Luigi Pistilli, Klaus Kinski, Joseph Egger, Panos Papadopulos, Benito Stefanelli, Roberto Camardiel, Aldo Sambrell
Rok výroby: 1965

Reklama
Reklama