Jen ho nechte, ať se bojí: Helena Vondráčková a Luděk Sobota prožili díky filmu velkou vášeň

Tahle normalizační komedie se zase jednou spoléhala na svérázný komediální talent Luďka Soboty – tentokrát i v kombinaci s krásnou Helenou Vondráčkovou.
Jen ho nechte, ať se bojí
Jen ho nechte, ať se bojí
Filmové studio Barrandov

reklama

Ve středu od 15.45 na Primě uvidíte jednu dlouhodobě oblíbenou komedii. O tom, kdo ztvární nesmělého učitele hudby a zároveň nepraktického, ale zato geniálního skladatele Aleše Brabce, měl režisér Ladislav Rychman jasno hned. Nikdo jiný než Luděk Sobota totiž nepřipadal v úvahu.

Nečekaná láska

Otázkou však zůstávalo, komu svěří postavu zpěvačky Marcely, do které se měl hlavní hrdina zamilovat. Adeptek bylo několik, volba ale nakonec padla na Helenu Vondráčkovou, která byla nejen oblíbenou zpěvačkou, ale za sebou měla i herecké zkušenosti, například z pohádky Šíleně smutná princezna. S trochou nadsázky řečeno, po páté klapce už byl režisér bez práce, neboť Vondráčková se Sobotou, kteří měli hrát zamilovaný pár, už vůbec nic předstírat nemuseli. Zakoukali se do sebe a začali spolu skutečně chodit. „Imponoval mi. Byl milý a zábavný,“ zavzpomínala v jednom z rozhovorů Helena.

Jejich vztah byl v jednu chvíli tak vážný, že jeden druhého představil i svým rodičům. Ve hře byly zásnuby i svatba. Jenže jak rychle mezi nimi jiskra přeskočila, tak i zhasla. Po půl roce se rozešli. „Nic dramatického v tom nebylo. Prostě to tak nějak vyšumělo... Šlo do ztracena. Každý jsme se vydali svou cestou,“ přiblížil Luděk Sobota.

Herecké výzvy

Do role ředitele divadla Karla Soukupa toužil režisér obsadit Miloslava Šimka. Přesvědčit ho, to byl ovšem běh na dlouhou trať. „Moje místo bylo v divadle, do filmu jsem se nikdy nehrnul. Nabídkou jsem byl potěšen, ale vzdoroval jsem, jak jen to šlo. Navíc mě k herecké účasti přemlouvali i moji kolegové Sobota, Nárožný a spol... A proti takovému tlaku se nemůžete bránit donekonečna,“ prozradil s úsměvem během svého života Šimek.

Perné chvíle během natáčení zažil Petr Nárožný v roli žárlivého klavíristy Mydlocha. Sám totiž musel řídit opravdovou mašinu, která byla na natáčení zapůjčená z cukrovaru. „V té kabině bylo strašně málo místa, takže topič i strojvůdce mi vysvětlili co a jak, pak vystoupili a dál už to bylo celé na mě. Byly to krušné momenty, ale strach jsem posléze překonal a následně si to tak trochu i užíval. To se vám nepoštěstí každý den,“ uvedl herec, který si díky této scéně u kolegů na čas vysloužil přezdívku „mašinfíra“. 

V hudební komedii zazní celkem pět písní, hudbu napsali Jiří Malásek a Jiří Bažant, texty Ivan Mládek, Jan Vodňanský, Pavel Kopta a Ivo Fischer. Pro scény s hořícím domem filmařům posloužil starý objekt na Žižkově, který se dva dny po natáčení boural. Jinak se točilo převážně v Českém Krumlově a na Slapech.

Komedii Jen ho nechte, ať se bojí uvidíte ve středu od 15:45 na Primě.

reklama

reklama