Jak založit termínovaný vklad?

Chcete zúročit své finanční prostředky bez rizika a výhodněji než na spořicím účtu? Poradíme vám, jak si snadno a rychle založit termínovaný vklad.
Jak založit termínovaný vklad? foto
Jak založit termínovaný vklad? foto
(ZDROJ: Pixabay)

reklama

Co je to termínovaný vklad?

Termínovaný vklad je druh spoření, které nabízí vyšší úrokové sazby než klasické spořicí účty. Na rozdíl od spořicího účtu se však termínovaný vklad sjednává na předem stanovenou dobu a neumožňuje manipulaci s vloženými finančními prostředky bez sankcí. Proto se před jeho založením ujistěte, že peníze nebudete potřebovat.

Jelikož jde o běžný bankovní produkt, je vklad až do výše odpovídající 100 000 euro pojištěn podle zákona o bankách, a tudíž pro zákazníka nepředstavuje vložení peněz na termínovaný účet prakticky žádné riziko.

Jednorázový vs. revolvingový vklad

Před založením se rozhodněte, zda chcete zřídit jednorázový, nebo revolvingový termínovaný vklad.

  • Jednorázový – banka vám po skončení úrokovacího období vyplatí celý zhodnocený vklad na běžný účet nebo v hotovosti na pobočce.
  • Revolvingový – v případě, že si po skončení úrokovacího období sami zhodnocené finanční prostředky nevyberete, banka vám termínovaný vklad automaticky obnoví na stejné období s úrokovou sazbou, která je aktuální v den obnovení vkladu.

Co potřebujete k založení termínovaného účtu?

K založení termínovaného účtu budete potřebovat:

  • občanský průkaz, případně jiný průkaz totožnosti, pokud nejste občanem České republiky,
  • minimální vklad,
  • rodný list, pokud zakládáte termínovaný účet nezletilému dítěti.

Některé banky, u kterých nejste klientem, mají jako podmínku pro zřízení termínovaného vkladu založení běžného účtu.

Zřízení termínovaného vkladu online

Pokud jste klientem banky, u které se chystáte zřídit si termínovaný vklad, můžete tak učinit sami pomocí internetového nebo mobilního bankovnictví. Možnost založení termínovaného vkladu zpravidla najdete po přihlášení v prohlížeči či v mobilní aplikaci v sekci spoření.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!