Jak napálit advokáta: Proč chtěl Miloš Kopecký oblíbenou roli odmítnout?

Komedie z roku 1980 vychází ze skutečných událostí a sleduje právnické oříšky kolem motorismu. Obsazení však původně mělo vypadat úplně jinak…
Miloš Kopecký v hlavní roli komedie Jak napálit advokáta.
Miloš Kopecký v hlavní roli komedie Jak napálit advokáta.
Filmové studio Barrandov

reklama

Ve čtvrtek od 20.00 na Prima MAX uvidíte komediální klasiku Jak napálit advokáta. Hlavní roli právníka Hořice měl původně ztvárnit herec Jan Skopeček. Doma se bifloval scénář, dokonce už si zkoušel i kostým, pak se ale tvůrci na dlouho odmlčeli a nikdo mu nezvedal telefon.

„Došlo mi, že nakonec vybrali někoho jiného, ale jak už to tak bývá, mně se to nikdo neobtěžoval říci. Už jsem s tím měl zkušenosti, tak jsem to bral v klidu. Naprosto to samé se mi stalo u filmu Ať žijí duchové, kde mě v roli rytíře z Brtníku v tichosti nahradil Jirka Sovák. Tam tedy alespoň obsadili moji ženu Věru (Tichánkovou – pozn. red), tady ne,“ prozradil nám s úsměvem herec.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak napálit advokáta - upoutávka

Podivné praktiky

Důvod byl prostý. Rok předtím se na televizních obrazovkách objevil film Causa králík, ve kterém v roli právníka Lukáška exceloval Miloš Kopecký. A tak se režisér Vladimír Čech rozhodl pro něj. „Tentokrát jsem hrál advokáta Hořice a musím se přiznat, že jsem zpočátku z té nabídky nebyl příliš nadšen. Hrát dvě takto podobné role v tak krátkém úseku po sobě, to není ideální načasování. Pana režiséra jsem na to upozorňoval, ale nedal si říct, a jak je všeobecně známo, panu režisérovi se vzdorovat nedá. Ten má vždycky pravdu,“ zavzpomínal v dobovém rozhovoru Kopecký.

Velký počet advokátů

Řada lidí si tak dodnes myslí, že snímek Jak napálit advokáta je pokračování filmu Causa králík. „Já si zahrál v obou filmech, pokaždé jinou roli. V jednom jsem byl vedoucí půjčovny aut, ve druhém komplic. Na obě natáčení mám krásné vzpomínky. Hráli tam báječní kolegové a byla legrace,“ prozradil během svého života Oldřich Velen. 

Námět napsal nestor české advokacie Karel Friml. „Léta jsem dělal televizní pořad Auto Moto Revue, vždycky o nějakých nehodách. Bylo to celkem sledované. Pak za mnou přišli, že chtějí nějaké povídky ze silnic. Jeden nosný příběh a pak ještě k tomu něco okolo. Dneska bychom to napsal už jinak,“ uvedl Friml pro Advokátní deník.

Komedii Jak napálit advokáta uvidíte ve čtvrtek od 20.00 na Prima MAX.

reklama

reklama