Jak básníci čekají na zázrak: Pavel Kříž s Terezou Brodskou tvořili pár i ve skutečnosti

Závěrečná návštěva ve světě básníků zastihne hrdiny přesně v takové podobě, jak je máme rádi – zmatené, nesmělé i zamilované. Tentokrát se však osobní historie promítla i do samotného děje...
Linda Rybová a Pavel Kříž ve filmu Jak básníci čekají na zázrak.
Linda Rybová a Pavel Kříž ve filmu Jak básníci čekají na zázrak.
Bioscop

reklama

Ve středu od 20:00 na Prima MAX uvidíte poslední díl ze série „básníků“. Stejně jako ve dvou předchozích dílech se i tentokrát před kamerou potkali Pavel Kříž s Terezou Brodskou. Jak se ukázalo, nebyla to náhoda. Pár kdysi tvořili i ve skutečnosti, a několik let spolu v tajnosti dokonce i žili.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak básníci čekají na zázrak - upoutávka

Láska i mimo plac

Tuto pikantnost prozradil sám režisér Dušan Klein. „Lásky hlavního hrdiny Štěpána Šafránka byly vždycky blondýnky s dlouhými vlasy, tak jsem se rozhodl, že udělám změnu a obsadím tmavovlásku s krátkými vlasy. Proběhly velké zkoušky, ale žádnou jsem nemohl najít. Až mi Pavel Kříž řekl o Terezce. Pozval jsem je tedy oba na zkoušku a hned mi bylo jasné, jak to mezi nimi je... To jiskření, pohledy do očí. Byli do sebe krásně zamilovaní a moc jim to spolu slušelo,“ přiblížil režisér.

Přestože jim láska nakonec nevydržela, rozešli se v dobrém, čehož Klein dokázal pohotově využít. Jejich příběh částečně zanesl i do děje filmu. „Důležité bylo, že spolu mohli bez problémů komunikovat a zůstali přátelé. V pátém díle jsem toho tak trochu zneužil. Tam se rozcházejí, stejně jako ve skutečnosti,“ popsal.

Celosvětový unikát

To, že se z jeho básníků stal fenomén a podařilo se v průběhu pětatřiceti let se stejnými protagonisty natočit tolik pokračování, bere jako světový unikát. „Dalo by se říct, že v historii kinematografie jde o malý zázrak. Snad neexistuje obdobná série filmů, kde by stěžejní postavy i jejich herečtí představitelé dospívali, dozrávali a stárli společně po dobu více než třiceti let,“ poznamenal Klein, který si považuje, že nebyl nikdo, kdo by v těchto filmech odmítl hrát.

Jeho film o Štěpánovi a jeho láskách si získal kredit nejen u diváků, ale i v herecké branži. „Když jsme před tím posledním filmem začali obvolávat herce, přikývli nám hned, aniž by četli scénář. A malé roličky vzali i takoví mistři jako Josef Abrhám, Rudolf Hrušínský nebo Jiří Lábus,“ pochvaloval si. „Víte, ‚básníci‘ se stali součástí mého života. Je to pro mě rodinný film. Cením si toho, že díky němu jsem měl možnost poznat a setkávat se po dlouhá léta s úžasnými lidmi... Že jsme spolu vytvořili příběh, který dokáže lidi pobavit, povzbudit a dát jim radost,“ uzavřel Dušan Klein.

Komedii Jak básníci čekají na zázrak uvidíte ve středu od 20:00 na Prima MAX.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!