Iva Janžurová coby příležitostná striptérka Šmejkalová se vdává v komedii Zralé víno

Ve druhém pokračování vinařské trilogie se opět setkáváme s férovým Michalem Janákem (Vladimír Menšík). Ten ve funkci místopředsedy JZD řeší spoustu problémů, které ho však vzdalují milovanému vínu a práci na vinohradě. Zlobí ho žlučník, do toho má na krku dostavbu sušičky na kukuřici a navíc předseda družstva Urban (František Němec) chce zavést nesmyslnou přidruženou výrobu nábytku.
A aby toho všeho nebylo málo, objeví se v Pálavicích jistý pan Weber (Miloš Kopecký), podvodník, který ke zlodějnám používá svoji funkci. Nebýt Janáka, na Weberovy kšefty by se nepřišlo a on by pláchl s penězi družstva i obyvatel Pálavic.
Hlavní dějové lince ve Zralém vínu, které režisér Václav Vorlíček natočil v roce 1981, velmi zdatně sekunduje příběh seznámení a příprava svatby družstevnice a také příležitostné striptérky Růženy Šmejkalové (Iva Janžurová). Jejího partnera a budoucího manžela si zahrál vynikající Jiří Sovák, který svým plukovníkem v záloze Čestmírem Semerádem aspiruje na nejvtipnější postavu ve filmu.
1. Vesnice Pálavice je smyšlená obec na jižní Moravě. Ve skutečnosti vesnice tohoto jména neexistuje. Jako filmová kulisa posloužilo k natáčení několik jihomoravských vísek a měst, hlavně Velké Bílovice, Morávky, Vrbice, ale také fotogenický Mikulov.
2. Iva Janžurová si přivezla na natáčení obě svoje dcery – Theodoru a Sabinu Remundovy, které si zahrály v dětském komparzu.
3. Zralé víno je skutečně herecký film, objeví se v něm 62 herců, i v malých roličkách se skvěla poměrně věhlasná jména. Jako by si všichni chtěli udělat čárku, že se objevili i v „politicky angažovaném“ snímku, aby měli později tzv. splněno.
4. Komediální trilogie, kterou lze označit za agitku a jejíž ústřední postavou je „správný“ komunista Janák, skutečně vznikla na přímý příkaz tehdejšího ředitele Barrandova Miloslava Fábery.
Legendární scény v komedii Zralé víno si připomeňte ve čtvrtek 22. července ve 20.00 na Prima MAX!