Inteligentní, pohlcující, opravdová Kočka na rozpálené plechové střeše

Strhující drama o přetvářce, lžích a pokroucených rodinných vztazích v podání úžasné Elizabeth Tylor a Paula Newmana. Jeden z nejúspěšnějších filmů v historii Hollywoodu si nenechte ujít v pátek ve 20.00 na Prima MAX!
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Kočka na rozpálené plechové střeše - upoutávka

reklama

Předlohou tomuto slavnému snímku byla stejnojmenná klasická divadelní hra Tennessee Williamse, jež byla na Brodwayi uvedena v roce 1955 a ten samý rok oceněna Pulitzerovou cenou. O tři roky později se dostala i na filmové plátno a zaznamenala stejný, ne-li větší divácký úspěch. Dílem to bylo samozřejmě díky skvělému scénáři vycházejícímu velmi těsně z divadelní předlohy a jasné režijní vizi (mimochodem scénáře i režie se chopila tatáž osoba). Svoji zásluhu na tom ovšem bez pochyby neslo i vynikající herecké obsazení v čele s hvězdnou dvojicí Elizabeth Tylor – Paul Newman.

Rodinné drama s nebývalým vnitřním napětím, které se podivuhodně stupňuje a ne příliš smířlivě vrcholí, vám možná pomůže podívat se trochu smířlivěji na vlastní rodinné poměry.

Záběry z filmu Kočka na rozpálené plechové střeše
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Záběry z filmu Kočka na rozpálené plechové střeše

Maggie (Elizabeth Tylor) je krásná mladá žena, která už třetím rokem žije v ubíjejícím manželství s bývalým fotbalistou Brickem (Paul Newman). Maggie ho stále miluje a pokouší se ho vlákat zpět do svých tenat, ale její snaha vychází naprázdno. Brick utápí své dny v alkoholu a zdá se, že na vše rezignoval. Manželé přijíždějí do domu Brickových rodičů, milionářů, kde je přítomen i Brickův starší bratr Gooper s chamtivou manželkou Mae a kupou nevychovaných potomků. A jak to tak při rodinných setkáních tohoto druhu bývá, na povrch vyplouvají ne zrovna lichotivé stránky lidských osobností. Zvlášť když na přetřes přichází ohromné dědictví taťky Big Bosse.

Záběry z filmu Kočka na rozpálené plechové střeše
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Záběry z filmu Kočka na rozpálené plechové střeše

Možná jste netušili, že...

  • Pod scénářem i režií je podepsaný Richard Brooks, americký režisér a scenárista, který kromě „Kočky“ přenesl na filmové plátno třeba divadelní hru Bratři Karamazovi, a to dokonce ten samý rok (1958)! O tři roky později získal Brooks Oscara v kategorii nejlepší adaptovaný scénář za snímek Elmer Gantry. Za mimořádný přínos světové kinematografaii má svou hvězdu i na Hollywoodském chodníku slávy.
  • Film byl nominován na Oscara v celkem šesti kategoriích – nejlepší snímek, nejlepší mužský výkon v hlavní roli, nejlepší ženský výkon v hlavní roli, nejlepší režie, nejlepší adaptovaný scénář a nejlepší kamera. Bohužel ani jednu nominaci ve vítězství neproměnil.
  • Roli otce rodiny se ujal vynikající Burl Ives, který tu samou postavu ztvárnil i v divadelní předloze.

reklama

reklama