Hrátky s čertem: Herci se při natáčení málem otrávili, další měli velmi pohnuté osudy

Ladovsky laděná pohádka Hrátky s čertem patří mezi naše klasiky. Nechybělo však mnoho a natáčení zábavného díla mohlo mít tragickou dohru.
Josef Bek v nebojácné hlavní roli pohádky Hrátky s čertem.
Josef Bek v nebojácné hlavní roli pohádky Hrátky s čertem.
Filmexport

reklama

V sobotu od 16:05 na Primě uvidíte veleoblíbenou a dodnes kouzelnou pohádku. Stačilo však málo a tato slavná pohádka, která baví už několik generací, se nikdy nemusela natočit. Celý děj se odehrává v kulisách podle předlohy malíře Josefa Lady, které se ovšem malovaly anilinovými barvami, z nichž se postupně uvolňoval jed.

Vizuální hody i rizika

„V dnešní době už se s nimi člověk nesetká, ale dřív nic jiného neexistovalo. Kdo měl oděrky nebo nějaké ranky po těle, kdo se třeba jen malinko škrábl, okamžitě onemocněl a musel vyhledat lékařskou pomoc,“ popsala herečka Alena Vránová, která ztvárnila vdavekchtivou princeznu Dišperandu. 

O roli služky Káči se ucházela plejáda slavných hereček. Jen namátkou: Dana Medřická, Jiřina Bohdalová, Stella Zázvorková a mnoho dalších. Režisér Josef Mach ale nakonec ukázal na ještě nepříliš známou Evu Klepáčovou. „Moc si toho vážila a ráda na to vzpomínala. Vždycky jsme si spolu notovali, že máme vlastní vánoční týden: Eva v pohádce Hrátky s čertem, já v pohádce Princezna se zlatou hvězdou a k tomu Mrazík, kde ona dabovala Nastěnku a já Ivánka,“ prozradil její manžel, zpěvák a herec Josef Zíma.

Neúspěch vedl k tragédii

Mezi hlavní kandidáty na postavu vysloužilého dragouna Martina Kabáta patřil Karel Höger, režisér dal ale přednost Josefu Bekovi. Dobráckého roztomilého kudrnatého anděla Theofila ztvárnil herec a bavič Antonín Šůra. Jeho život ovšem vyhasl předčasně a velmi tragicky.

„Účinkoval v karlínském hudebním divadle a také v Rokoku a měl nakročeno k velmi slibné kariéře. V osmašedesátém dostal nabídku vystupovat dokonce v Las Vegas, ale bohužel to tam nedopadlo nejlépe a říkalo se, že Tondu neúspěch sebral a propadl hazardu. Neměl pak prý ani na cestu domů, tak se živil jako malíř pokojů. Zemřel při dopravní nehodě na kanadské dálnici,“ zavzpomínal na svého kolegu Josef Bek.

Kuriózní jména některých aktérů pocházejí ze zahraničí. Sarka Farka – loupežník v podání Jaroslava Vojty – je z Maďarska a jeho jméno v překladu znamená „stračí ocas“. Čert Lucius, kterého ztvárnil Josef Vinklář, má latinský původ a můžeme ho přeložit jako „záře“.

Pohádku Hrátky s čertem uvidíte v sobotu od 16:05 na Primě .

reklama

reklama