Hořko-sladké a úsměvné Co je vám, doktore?

Nefalšovaná krize středního věku jednoho zubaře v podání Zdeňka Svěráka a v režii Víta Olmera. Tahle generační výpověď má ale blíž ke komedii než k dramatu a na chvíli se tu mihne i Ladislav Smoljak, což z něj dělá vysloveně milou a laskavou záležitost. Primu MAX si pusťte ve čtvrtek ve 20.00.
Co je vám, doktore?
Co je vám, doktore?

Tak schválně, kdo jste alespoň jednou v životě nezapochybovali, zda má všechno to pinožení a život v neustálém poklusu cenu? Zda vám ten shon a stres a život v hluku stojí za to? Zda by nebylo lepší se na všechno vybodnout a odejít pryč? Pryč z města. Na vesnici. Zpátky k přírodě a ke kořenům. Jenže pak si člověk spočítá dvě a dvě a probere se ze snění zpátky do reality. Před odchodem z práce si zkontroluje diář na příští den, zavolá partnerovi, co je potřeba koupit, a ponoří se do další etapy typického dne běžného konzumenta.

Co je vám, doktore? - upoutávka
Co je vám, doktore? - upoutávka

Zubař Bohouš Burda (Zdeněk Svěrák) ovšem patří k těm sympatickým snílkům, kteří svůj smělý plán dotáhli až do konce. Otráven životem v městě – v přeneseném smyslu i doslova – dá vale autu, pohodlnému bytu, zkrátka všem vymoženostem civilizace, která ho svými chapadly svazuje a dusí, a započne svou cestu zpět do lůna matky přírody. Když se k němu na té cestě připojí ještě mladá holka plná ideálů, která mu jako zkušenému bardovi s obdivem naslouchá, krize středního věku je zažehnána. Burda končí v horách s pojízdnou zubní ordinací a s dívkou, která chce být jen s ním.
Nesmíme ovšem zapomínat, že život není tak přímočarý, jak si ho člověk linkuje, a často připomíná spíš kruh, kde se vše opakuje.  

Věděli jste o filmu Coj evám doktore, že…

  • V jednom záběru – při pohledu do kanceláře – můžeme spatřit režiséra snímku Víta Olmera, jak v bílém plášti krmí rybičky.
  • Podle Víta Olmera a kameramana Oty Kopřivy dostal Zdeněk Svěrák naprostou tvůrčí volnost. Ohledně postavy Bohouše Burdy nedostal žádné instrukce a natáčení se zcela přizpůsobilo jemu. Sám Svěrák se později vyjádřil, že ve filmu vystupoval jako neherec.
  • Pro hlavní roli se původně počítalo s Jiřím Menzelem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama