Hořko-sladké a úsměvné Co je vám, doktore?

Nefalšovaná krize středního věku jednoho zubaře v podání Zdeňka Svěráka a v režii Víta Olmera. Tahle generační výpověď má ale blíž ke komedii než k dramatu a na chvíli se tu mihne i Ladislav Smoljak, což z něj dělá vysloveně milou a laskavou záležitost. Primu MAX si pusťte ve čtvrtek ve 20.00.
Co je vám, doktore?
Co je vám, doktore?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tak schválně, kdo jste alespoň jednou v životě nezapochybovali, zda má všechno to pinožení a život v neustálém poklusu cenu? Zda vám ten shon a stres a život v hluku stojí za to? Zda by nebylo lepší se na všechno vybodnout a odejít pryč? Pryč z města. Na vesnici. Zpátky k přírodě a ke kořenům. Jenže pak si člověk spočítá dvě a dvě a probere se ze snění zpátky do reality. Před odchodem z práce si zkontroluje diář na příští den, zavolá partnerovi, co je potřeba koupit, a ponoří se do další etapy typického dne běžného konzumenta.

Co je vám, doktore? - upoutávka
Co je vám, doktore? - upoutávka

Zubař Bohouš Burda (Zdeněk Svěrák) ovšem patří k těm sympatickým snílkům, kteří svůj smělý plán dotáhli až do konce. Otráven životem v městě – v přeneseném smyslu i doslova – dá vale autu, pohodlnému bytu, zkrátka všem vymoženostem civilizace, která ho svými chapadly svazuje a dusí, a započne svou cestu zpět do lůna matky přírody. Když se k němu na té cestě připojí ještě mladá holka plná ideálů, která mu jako zkušenému bardovi s obdivem naslouchá, krize středního věku je zažehnána. Burda končí v horách s pojízdnou zubní ordinací a s dívkou, která chce být jen s ním.
Nesmíme ovšem zapomínat, že život není tak přímočarý, jak si ho člověk linkuje, a často připomíná spíš kruh, kde se vše opakuje.  

Věděli jste o filmu Coj evám doktore, že…

  • V jednom záběru – při pohledu do kanceláře – můžeme spatřit režiséra snímku Víta Olmera, jak v bílém plášti krmí rybičky.
  • Podle Víta Olmera a kameramana Oty Kopřivy dostal Zdeněk Svěrák naprostou tvůrčí volnost. Ohledně postavy Bohouše Burdy nedostal žádné instrukce a natáčení se zcela přizpůsobilo jemu. Sám Svěrák se později vyjádřil, že ve filmu vystupoval jako neherec.
  • Pro hlavní roli se původně počítalo s Jiřím Menzelem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama