Holka nebo kluk: Proč se Adina Mandlová musela naučit holit?

Oblíbená veselohra měla premiéru přesně před válkou a značila příjemnou spolupráci hvězdné Adiny Mandlové s režisérem Vladimírem Slavínským.
Adina Mandlová jako hlavní hvězda snímku Holka nebo kluk?
Adina Mandlová jako hlavní hvězda snímku Holka nebo kluk?
Národní filmový archiv

reklama

V sobotu od 16.30 na Primě si položíme otázku - Holka nebo kluk? Komedie o statkáři Orlickém, z kterého tři nepovedená manželství udělala nepřítele žen, patří k nejoblíbenějším filmům pro pamětníky. V hlavní roli se představila Adina Mandlová, která se v přestrojení vydávala za mladého adjunkta.

Spokojená spolupráce

„To napsal režisér a scénárista Vladimír Slavínský přímo pro mě. Předtím jsme spolu točili dva filmy: Bílá vrána a Svatební cesta. Řekl, že ze mě udělá ohromnou hvězdu a skutečně se tak stalo,“ svěřila se Mandlová v rozhovoru s Josefem Škvoreckým.

Režisér Slavínský se inspiroval v sousedním Německu, kde v té době byly velmi populární veselohry, v nichž herečky hrály muže a byly pro ně vytvářeny komické situace. „Musela jsem se naučit stepovat, což mě bavilo. Ve filmu jsem se musela jako mužskej i holit, co mě zase až tak nebavilo. Ale Slavínský by mi snesl modré z nebe. Cokoliv jsem řekla, to jsem měla. Všechny scény se mnou konzultoval, chtěl, abych se cítila dobře,“ dodala herečka.

Smutný osud režiséra

Na spolupráci s tímto režisérem rád vzpomínal i Raoul Schránil, který ve filmu ztvárnil synovce Ríšu. „Ujal se mě přímo s otcovskou péčí, aby ze mě, filmového začátečníka, učinil alespoň něco, co by mohlo pro film přijmouti přísné oko kamery. Budu mu vždy velkými díky zavázán za to, že to byl právě on, který mi otevřel dveře k hereckému povolání,“ vysekl mu poklonu herec. 

Film se natáčel na hotelu Hubertus v Jílovišti. Premiéra se uskutečnila 3. února 1939, tedy jen pár měsíců před druhou světovou válkou. Režisér Slavínský zemřel pouhých deset let poté, ve věku nedožitých 59 let na infarkt. Po válce začal zájem o jeho tvorbu upadat, což ho velmi trápilo a psychicky poznamenalo.

Veselohru Holka nebo kluk? uvidíte v sobotu od 16.30 na Primě.

reklama

reklama