Holka na zabití: Režisér Juraj Herz kvůli Dagmar Veškrnové natočil úplně jiný film

Detektivka Holka na zabití měla původně vypadat úplně jinak, ovšem režisér Juraj Herz se rozhodl naplno využít potenciálu Dagmar Veškrnové – a stvořil něco zcela odlišného.
Dagmar Veškrnová jako Holka na zabití.
Dagmar Veškrnová jako Holka na zabití.
Filmové studio Barrandov

reklama

Ve čtvrtek od 20.00 na Prima MAX uvidíte jednu Holku na zabití. Nebýt Dagmar Havlové, v té době Veškrnové, kultovní česká detektivka by se patrně nikdy nenatočila. Objevil ji režisér Juraj Herz, který ji nejdříve obsadil do filmu Holky z porcelánu a byl z ní tak nadšen, že pro ni okamžitě začal vymýšlet další práci před kamerou.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Holka na zabití - upoutávka

Osudový rok

„Řekl jsem si, že s ní musím rychle natočit něco dalšího. Byla komediantka, ale skvěle svedla i dramatické role. Pak mi přinesli scénář Holky na zabití, což byla původně komedie, která se navíc měla natáčet v zimě, kdy já zásadně netočím. Pohádal jsem se s autorem, celé to předělal a děj přesunul na léto. Činil jsem tak jen proto, že jsem tu měl mladou, velmi talentovanou herečku, která v sobě měla něco jedinečného a já si řekl, že to z ní musím dostat. Tu roli jsem jí psal přímo na tělo,“ přiznal s odstupem let režisér. 

Dagmar v době natáčení prožívala osudový rok. Dokončila studia na brněnské JAMU, přestěhovala se do Prahy, získala angažmá v Divadle Jiřího Wolkera a vdala se za rozhlasového režiséra Radvíta Nováka. „Po natáčení mi oznámila, že čeká miminko a pár měsíců po premiéře filmu se jí narodila dcera Nina. Já přitom plánoval, že Holka na zabití bude mít ještě další dvě pokračování. Pak už jsem se k tomu ale nevracel. S Dášou jsme se sešli několik let poté, kdy jsem ji obsadil do Upíra z Feratu a komedie Buldoci a třešně. Rozhodně jsem na ni nezanevřel,“ prohlásil Juraj Herz.

Hodný a zlý Herz

Ale zpátky k natáčení. Dějištěm většiny scén se stala Pec pod Sněžkou a Horní Malá Úpa. Do významné role obsadil Herz i svého kolegu Víta Olmera, který měl v té době zákaz režírovat, a na přání Jiřího Líra do jedné z menších rolí jeho dceru Kateřinu. „Kdybych o nich ale nebyl přesvědčený, nikdy bych jim ty postavy nesvěřil,“ ujišťoval v jednom z rozhovorů Herz, který prý protekci nikdy neuznával.

Na place se snažil jako režisér vždycky působit klidně. „Když jsem začínal jako pomocný režisér u Jána Kadára, řekl mi: ‚Ty budeš ten zlý, já ten hodný.‘ Takže k němu si herci chodili stěžovat na mě a on je chlácholil. Když jsem začal režírovat já, udělal jsem to samé. Můj pomocný režisér byl ten zlý a uklidňování a konejšení bylo na mně,“ přiblížil Herz.

Krimikomedii Holka na zabití uvidíte ve čtvrtek od 20.00 na Prima MAX.

reklama

reklama