Hezky tady počkej, já se hned vrátím. Jen co zabiju pana Einsteina

Vousaté ženy, prsatí muží, současný striptýz Jany Brejchové a Heleny Růžičkové... Tahle groteskní sci-fi komedie z roku 1969 rozhodně patří do zlatého fondu české kinematografie a navždy zůstane klasikou, jejíž nostalgická vůně se nedá přebít. Dívejte se ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX.
Jiří Sovák a Iva Janžurová ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové
Jiří Sovák a Iva Janžurová ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové

reklama

Když se režie chopí mistr Oldřich Lipský, scénář napíší znalci žánru Josef Nesvadba a Miloš Macourek a obsazení vytvoří výsostná plejáda českých herců v čele s Jiřím Sovákem, Janou Brejchovou, Ivou Janžurovou, Radkem Brzobohatým, Petrem Čapkem, Milošem Kopeckým, Stellou Zázvorkovou a ve výčtu bychom mohli pokračovat ještě na dalších pěti řádcích, není se – ve smyslu kvality – moc o čem bavit.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Zabil jsem Einsteina, pánové... - upoutávka


Zabil jsem Einsteina, pánové je dílo zábavné a nápadité a přemýšlet tu nad paradoxy a záludnostmi cestování v čase nemá příliš cenu. Oldřich Lipský si totiž sympaticky nehraje na fyzikálního génie Einsteinova formátu a chce jen pobavit, což se mu daří na jedničku a fórů-chtivý divák to musí ocenit.  

Jiří Sovák, Jana Brejchová a Lubomír Lipský ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové
Autor: Filmové studio Barrandov / Jaromír Komárek Jiří Sovák, Jana Brejchová a Lubomír Lipský ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové

Děj se odehrává střídavě v Americe „daleké budoucnosti“, přesně v roce 1999, a v Praze roku 1911. Život na zemi již není, co býval. Muži mají prsa, ženy vousy a uvědomělé členky Svazu žen demonstrují za to, aby světová vláda zatočila s teroristy – skupinou nukleárních fanatiků. Vynalezení stroje času podnítí expedici, která má jediný cíl: vydat se do minulosti a trochu zde pomoci nešťastné náhodě, jež památného června roku 1911 málem připravila o život zakladatele moderní fyziky Alberta Einsteina, prapůvodce všech budoucích neřestí a trablů.

Závěrem lze konstatovat, že Josef Nesvadba měl hlavu plnou opravdu bizarních a absurdních nápadů a Jana Brejchová byla ve své době kočka, pro kterou by v čase cestoval a vraždy páchal kdekdo. Na to, že se natáčelo na sklonku památného léta 1968, kdy do smíchu nikomu moc nebylo, klobouk dolů.

Striptýz ve filmu filmu Zabil jsem Einsteina pánové
Autor: Filmové studio Barrandov / Jaromír Komárek Striptýz ve filmu filmu Zabil jsem Einsteina pánové

Co jste možná netušili...

  • Dřívější komedie Oldřicha Lipského Muž z prvního století (1961), shodou okolností opět sci-fi komedie o cestování v čase, byla původně natáčena pod jménem Zavinil to Einstein. Název titulu byl ale nakonec změněn a tak Oldřich Lipský jméno známého fyzika použil ve svém snímku až o osm let později.  
  • Pravděpodobně první výskyt selfie tyče na obrazovce! V jedné scéně si Betsy (Iva Janžurová) pořizuje teleskopickým přístrojem selfie snímek se svým manželem Frankem (Lubomír Lipský st.).
  • Člen Grantovy bandy Smith (Jan Libíček) v jedné scéně přemítá, co dělala Gwen Williamsová (Jana Brejchová) v Praze roku 1911, zda se náhodou neprocházela po zoologické zahradě. Ta byla v Praze otevřená až roku 1931.

Režie: Oldřich Lipský
Předloha: Josef Nesvadba (kniha)
Scénář: Miloš Macourek, Josef Nesvadba, Oldřich Lipský
Kamera: Ivan Šlapeta
Hudba: Vlastimil Hála
Hrají: Jiří Sovák, Jana Brejchová, Lubomír Lipský st., Iva Janžurová, Petr Čepek, Radoslav Brzobohatý, Svatopluk Beneš, Jan Libíček, Viktor Maurer, Miloš Kopecký, Stella Zázvorková
Rok uvedení: 1969

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!