Hej Hombrééé! Těžko hledat superlativ, který by ti nesedl

Modrooký Paul Newman jako nezapomenutelný poloviční indián, respektive běloch Hombre vychovaný indiány, ve filmu zdaleka přesahujícím rámec westernu. Nezapomeňte se pokochat v pátek ve 20.00 na Prima MAX!
Hombre10
Hombre10

reklama

Když se Paul Newman z polovičního introverta a čtvrtinového autisty změní v uhrančivého ostrostřelce a frajera, který se proti svým zásadám vydá zachránit unesenou bílou ženu, musíte si ho zamilovat.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Hombre - upoutávka

Tedy milovat ho budete patrně od samého začátku, kdy se vám tenhle mužně mlčenlivý antihrdina poprvé zaryje svým elektrizujícím pohledem hluboko pod kůži. 

Jako dítě byl John Russel, přezdívaný Hombre, unesen rodičům a vychován indiány. I když se později dostane zpět mezi bělochy, nikdy si mezi nimi nezvykne a rozhodne se vrátit zpět ke svým bratrům do rezervace. Tváří v tvář nečekaným událostem je však donucen jednat v rozporu se svým dosavadním žebříčkem hodnot, kterému vévodí pohrdání bělochy, samotářství a starost jen o vlastní osobu.

Záběry z filmu Hombre
Autor: 20th Century Fox Záběry z filmu Hombre

Atmosféra je dokonalá – prach, špína, horko k zalknutí a upocené tváře; psychologické vykreslení postav složitější, než na jaké jsme obvykle u westernů zvyklí (klaďas vs. záporák). Paul hraje excelentně a s indiánským hárem a tváří ošlehanou sluncem mu to sekne snad ještě víc než normálně. Co dodat? Koukejte se!   

Záběry z filmu Hombre
Autor: 20th Century Fox Záběry z filmu Hombre

Věděli jste o filmu Hombre, že...

  • Hombre je jeden z mála snímků ze šedesátých let dvacátého století popisující situaci amerických indiánů nepřikrášleným způsobem. Vznikl v době (v roce 1967), kdy se konečně začal bořit mýtus schematizovaného Divokého západu (à la Limonádový Joe) a Amerika začala reflektovat svou minulost v pravém světle – jako genocidu indiánů.

  • Patří mezi čtyři stovky filmů (z desítek tisíců), který na fanouškovském serveru Rotten Tomatoes získal nejvyšší možné hodnocení, rovných 100.

  • I tržby přinesl tento snímek na rok svého vzniku výjimečné. Při rozpočtu necelých šesti milionů dolarů dokázal vydělat dvojnásobek.

  • Autor scénáře Elmore Leonard (1925–2013) patří k uznávaným americkým spisovatelům a scenáristům a specializoval se na napínavé kriminální thrillery a westerny. Mezi jeho nejlepší díla patří předlohy k filmům Chyťte ho (s Johnem Travoltou, Gene Jackmanem, Rene Russoem a Danny DeVitem), Zakázané ovoce (s Georgem Clooneym a Jennifer Lopez), 3:10 Vlak do Yumy (s Russellem Crowem a Christianem Balem) či Jackie Brown (jejíž režie se ujal Quentin Tarantino).

Hombre znamená ve španělštině muž, chlap. A tím Paul Newman v této roli skutečně je.

 

reklama

reklama