Drama Havel. Jak film na oblíbeného prezidenta vzpomíná?

Slávek Horák, režisér životopisného dramatu o Václavu Havlovi popsal svůj vztah k významnému státníkovi.
Viktor Dvořák jako Václav Havel.
Viktor Dvořák jako Václav Havel.
Bontonfilm

reklama

Od začátku natáčení bylo jasné, že tenhle projekt vzbudí hodně kontroverze. Filmové drama totiž sleduje osudy Václava Havla, prvního českého prezidenta a jedné z našich nejvýraznějších postav 20. století. Nezaměřuje se však na známé prezidentské období, které mapoval třeba dokument Občan Havel, nýbrž na dění mezi lety 1968 a 1989. Jak se píše v oficiální synopsi: Film zachycuje dlouhou cestu a proměnu hlavního hrdiny od lehkovážného a úspěšného dramatika šedesátých let přes bojovníka za lidská práva v letech sedmdesátých až po vůdčí osobnost sametové revoluce a celosvětovou ikonu. 

Životopisné drama Havel můžete nyní sledovat online a bez reklam v iPrima Videopůjčovně:

„Slogan ‚Co byste obětovali pro pravdu a lásku‘ možná někomu přijde až příliš krásný v dnešní pragmatické, často až cynické době, ale mně se na Havlovi vždy nejvíc líbilo, že upřímně bojoval za pozitivní lidské hodnoty. A že pro ně dokázal přinést velké oběti, což je dnes velkou vzácností. Pro mě je dnes více než kdy jindy stále živá a inspirativní jeho velikost ducha, vykoupená velkým strádáním a utrpením, včetně mnoha let nespravedlivého pronásledování a věznění, při kterých se ale dokázali semknout se svojí ženou Olgou v pevný pár a vydržet vše až do šťastného konce,“ ukotvuje myšlenkové pozadí svého filmu režisér Slávek Horák.

Rokem 1989 film vrcholí a končí. Právě revoluční scény byly pro Viktora Dvořáka, představitele Václava Havla, ty nejtěžší. „Jedna z nejtěžších scén byla ta na balkoně Melantrichu. Václav Havel vstoupí na balkon, rozhlédne se po náměstí plném lidí, vymění si pohledy s Olgou a Lanďákem a pozdraví náměstí. Je to pár vteřin a neřekne se tam ani slovo. Co se týká soustředění a plnění nekončících požadavků režiséra a kameramanů to byl jeden z nejtěžších momentů natáčení,“ vzpomíná Dvořák.

Životopisné drama Havel mělo filmovou premiéru v kinech 23. července.

reklama

reklama