Grandhotel Budapešť získal 4 Oscary a vznikl nedaleko Čech. Kde přesně?

V roce 2015 soutěžil tenhle snímek v oscarovém klání v celkem devíti kategoriích. Zlaté sošky si nakonec z finálového večera odnesl „jen“ čtyři, nic to ale nemění na tom, že je to počin, který by vaší pozornosti neměl utéct.
Ralph Fiennes v Grandhotelu Budapešť.
Ralph Fiennes v Grandhotelu Budapešť.
Wish Title

reklama

Ralph Fiennes, Adrien Brody, Willem Dafoe, Jeff Goldblum, Jude Law, Bill Murray, Edward Norton, Léa Seydoux, Tilda Swinton... Ano, tihle VŠICHNI se tu sešli. Komedie s rychlým spádem, pestrou nabídkou bizarních postaviček a s nádechem kouzla klasických grotesek vás nadchne svou precizností a bezchybným načasováním humorných replik. Poklona režisérovi Wesu Andersonovi, poklona všem hercům.

Záběry z filmu Grand Hotel Budapešť
Autor: Fox Searchlight Pictures US Záběry z filmu Grand Hotel Budapešť

Příběh nás zavede do bohem zapomenuté evropské zemičky Zubrowka, konkrétně do Grandhotelu Budapešť v období mezi dvěma světovými válkami. V zemi, kde toho moc nefunguje, je luxusní hotel oázou spolehlivosti, již zosobňuje šéf hotelového personálu, pan Gustave (Ralph Fiennes). Přání svých hostů plní Gustave, ještě než jsou vyřčena, a většinu z nich navíc zcela nezištně miluje, a i to ve fyzickém smyslu slova.

Když mu jedna taková vděčná klientka odkáže mimořádně vzácný obraz a poté (ne zcela dobrovolně) zemře, nejenže náhle závratně zbohatne, ale stane se trnem v oku chamtivých pozůstalých, terčem nájemného vraha a hračkou v rukách místní policie. Ve všech těchto nevděčných rolích mu věrně asistuje mladý pákistánský pikolík Zero, ze kterého si Gustave plánuje vychovat svého nástupce.

Záběry z filmu Grand Hotel Budapešť
Autor: Fox Searchlight Pictures US Záběry z filmu Grand Hotel Budapešť

Malý pohled do zákulisí filmu Grandhotel Budapešť...

Wes Anderson k make-upu

Tilda Swinton strávila před každým svým výstupem na kostymérské židli rovných pět hodin. Tak dlouho trvalo udělat z pětapadesátileté herečky čtyřiaosmdesátiletou stařenu Madam D. „Na mých filmech se obvykle nepracuje s neomezeným bruckheimerovským typem rozpočtu,“ prohlásil po skončení natáčení režisér Wes Anderson. (Jerry Bruckheimer je jeden z nejslavnějších amerických režisérů a producentů, pozn. redakce.) „Tady jsem si ale řekl, postaršující make-up? Pojďme najít nejdražší lidi, jaké půjde.“ Ukázalo se to jako velmi dobré rozhodnutí. Make-up byl jednou z kategorií, ve které snímek vyhrál sošku Oscara.  

Wes Andreson k lokaci

„Ve městě Görlitz jsme objevili nádherný obchodní dům a předělali ho na hotel. Ta velká vstupní hala, záběry z lobby, to všechno je tam. Görlitz navíc leží přesně na německo-polské hranici a asi 20 kilometrů od hranic s Českem, takže i do scénáře nám lokace dobře seděla. Kdyby republika Zubrowka skutečně existovala, nacházela by se někde tady.“

Záběry z filmu Grand Hotel Budapešť
Autor: Fox Searchlight Pictures US Záběry z filmu Grand Hotel Budapešť

Wes Anderson k ubytování herců

Všichni herci bydleli v průběhu natáčení v hotelu Börse. Jeho majitel se ve filmu mihne jako recepční Grandhotelu Budapešť a Wes Anderson vzpomíná, že když se herci vraceli večer po natáčení na svůj hotel, často našli jeho majitele sedět za recepčním pultem.

Režie: Wes Anderson
Předloha: Stefan Zweig (kniha)
Scénář: Wes Anderson
Kamera: Robert D. Yeoman
Hudba: Alexandre Desplat
Hrají: Ralph Fiennes, Tony Revolori, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric, Adrien Brody, Willem Dafoe, Jeff Goldblum, Harvey Keitel, Jude Law, Bill Murray, Edward Norton
Rok uvedení: 2014

reklama

reklama