Gejša aneb 140 minut vizuálně nádherné podívané

Dnes již legendární snímek o japonského dívce s jasně modrýma očima nás zavede do tradičního japonského prostředí (i když v Japonsku se nenatáčel) a představí svět opředený tajemstvím a kouzlem zapomenutých tradic. Tuhle velkolepou podívanou si nenechte ujít v sobotu ve 20.00 na Prima MAX.
Záběry z filmu romantického filmu Gejša
Záběry z filmu romantického filmu Gejša
Columbia/Sony

Děj nás přenese do roku 1929, kdy chudý rybář prodá své dvě dcery do domu gejš. Dívky se mají stát tradičními japonskými společnicemi, ovšem mladší Čijo je za pokus o útěk tvrdě ztrestána. Matka, nemilosrdná majitelka domu, rozhodne, že se z dívky stane pouhá služka a první roky jejího života v domě promění v čas utrpení a strádání.

Gejša - upoutávka
Gejša - upoutávka

Ovšem pak přijde den, který změní celý dívčin budoucí život. Na mostě se náhodně setká s mužem doprovázeným dvěma gejšami. S mužem s laskavýma očima a dobrým srdcem, do kterého se i přes svůj nízký věk hned zamiluje. I on si jí všimne; líbí se mu její jasně modré oči a pronikavý pohled. Koupí jí sladkosti a Čijo se rozhodne, že se taky stane gejšou, aby se s ním mohla znovu setkat. Ten muž totiž není nikdo menší než Předseda, japonský předseda vlády.

Záběry z filmu romantického filmu Gejša
Autor: Columbia/Sony Záběry z filmu romantického filmu Gejša

A tak se začíná odvíjet životní příběh dívky-gejši, která se stala nejslavnější ve svém oboru, získala srdce mnoha mužů, i když to její bilo jen pro toho jednoho.

Věděli jste o filmu Gejša, že…

 • Japonsko odmítlo na snímku jakkoli spolupracovat, a proto si v něm nezahráli žádní japonští herci a v Japonsku se ani nenatáčelo.
 • Po uveřejnění filmu se na něj strhla vlna kritiky především z asijských zemí. Lidé nemohli překousnout, že tradiční japonské gejši zde představují čínské herečky. Podle produkce ale v průběhu castingů žádné japonské herečky o roli zájem neprojevily, a tak se filmaři museli obrátit na ty čínské.    
  Záběry z filmu romantického filmu Gejša
  Autor: Columbia/Sony Záběry z filmu romantického filmu Gejša
 • Ačkoli panuje všeobecně vžitá představa, že gejši byly prostitutky, není tomu tak. Gejši hrály v japonské historii roli společnic, které obratně zvládaly tanec a umění konverzace, byly vzdělané a měly přehled o kulturním dění.
 • Pro Japonku nezvyklá modrá barva očí není představitelce gejši, herečce Ziyin Zhang, vlastní. Po celou dobu natáčení musela nosit modré kontaktní čočky, na které si díky tomu vytvořila alergii.   
 • Všechny herečky představující ve snímku gejši musely projít šestitýdenním kurzem výchovy těchto tradičních japonských společnic. Odjely do speciálního tábora, kde byly školeny v umění tance, hudby a čajových obřadů. 
  Záběry z filmu romantického filmu Gejša
  Autor: Columbia/Sony Záběry z filmu romantického filmu Gejša
 • Ze slavnostního udílení Amerických filmových cen si snímek odnesl tři sošky. Oscara získal v kategorii nejlepší kamera, nejlepší umělecká režie a nejlepší kostýmy. V dalších třech kategoriích – nejlepší původní hudba, nejlepší hudební mixáž a nejlepší zvuk – se pouze nominoval. 
 • John William, zodpovědný právě za hudební doprovod filmu, odmítl kvůli Gejše spolupráci na čtvrtém díle Harryho Pottera (Harry Potter a Ohnivý pohár).
 • Pro potřeby filmařů bylo vytvořeno 250 ručně šitých kimon. Hlavní kostymérka se přiznala, že barvy a vzory, které na ně použili, jsou mnohem výraznější a odvážnější, než jak je tomu u tradičních japonských kimon.

reklama