Gattaca, Jurský park a spol.: 4 nejlepší sci-fi o klonování

Vincent je jeden z posledních lidí, kteří se nenarodili geneticky upravení. Jeho snem je cesta do vesmíru, ale v této nové společnosti jsou lidé jako Vincent odsouzeni k podřadné práci. Vincent se proto uchýlí k podvodu a začne se vydávat za někoho jiného, aby si mohl splnit svůj sen. Gattaca v úterý ve 20.00 a ve středu v 15.45 na Prima MAX.
Gattaca 2
Gattaca 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jaké jsou tedy čtyři nejlepší filmy o klonování hezky popořadě?

Gattaca

Mladí a klonovaní: právě toho se dočkají diváci protiklonovací agitky Gattaca. Zdejší svět utopické budoucnosti nabízí vše, co si od života přát – dokonalé zdraví, futuristickou technologii, bující kosmický program. To celé ale jenom tehdy, pokud jste byli vytvořeni ve zkumavce, nikoliv “po staru”. Gattaca varuje, že naše vlastní touha po dokonalosti jednou může vytvořit eugenickou budoucnost depresivnější než vylité pivo.

gat columbia
Autor: Columbia gat columbia

Sci-fi Gattaca v úterý ve 20.00 a ve středu v 15.45 na Prima MAX.

Režie: Andrew Niccol 
Scénář: Andrew Niccol 
Kamera: Sławomir Idziak 
Hudba: Michael Nyman 
Hrají: Ethan Hawke, Uma Thurman, Jude Law, Xander Berkeley, Jayne Brook, Elias Koteas, Blair Underwood, Mason Gamble, William Lee Scott, Ernest Borgnine, Tony Shalhou

Gattaca - upoutávka
Gattaca - upoutávka

Moon

To v minimalistické sci-fi Moon je důvod klonování podstatně méně vznešený – jedná se toliko o prostředek, jak ušetřit na mzdě pro zaměstnance. Namísto posílání stále nových správců lunární těžební soupravy se totiž nováčci klonovaní z jediného muže pokaždé toliko narodí, než postupem času začnou degradovat, umřou a cyklus se opakuje. Vtip je v tom, že nikdo na Zemi (krom pachatelů) o tom nemá tušení. Moon tak naznačuje scénář, který je možná podstatně pravděpodobnější.

sony
Autor: Sony sony

Lůno

Kde většina příběhů o klonování varovně mává prstem nad implikacemi pro společnost, Lůno zvolilo docela odlišný, sexuálně-psychologický úhel pohledu. Jeho hrdinkou je totiž dívka hraná éterickou Evou Green, která se po smrti své lásky rozhodne si chlapce naklonovat – a to prosím pěkně skrze klon vložený do její vlastní dělohy! Notně oidipovská story o vychovávání vlastního milence hraje na všechny citlivé struny a divák u ní netuší, má-li být zhnusen, či naopak vzrušen.

luno razor films
Autor: Razor Films luno razor films

Jurský park

To, že film varuje před klonováním, ale neznamená, že se v něm musejí množit lidi! Jeden z nejlepších příběhů o tom, že vědci jsou nešikové a všichni bychom měli raději žít v jeskyních (alespoň to jsme si z něho odnesli my), je totiž starý dobrý Jurský park. Zdejší vytvoření dinosaurů a chabé zabezpečení, které vede k masakru a útěku biočichů mezi zbytek fauny, je totiž do očí bijící metaforou, že bychom si neměli hrát na boha.

jura universal
Autor: universal jura universal
Reklama
Reklama