Filmový vrchol své doby: Kam orli nelétají

Britský špionážně-válečný film z roku 1968 s mladým Clintem Eastwoodem a Richardem Burtonem v hlavních rolích. Na svou dobu naprostá filmařská špička, která akci pojímá vskutku velkolepě a vyžádala si ty nejnáročnější kaskadérské kousky. Dívejte se na Prima MAX v pátek ve 20.00.
Záběry z filmu Kam orli nelétají
Záběry z filmu Kam orli nelétají
Metro-Goldwyn-Mayer

reklama

Na tomto snímku si diváci mohou uvědomit, že k natočení kvalitního a napínavého příběhu nejsou potřeba stovky střihů v jedné minutě ani desítky milionů dolarů (na tenhle stačilo přesně 7,7 milionů), ale kvalitní obsazení, silný příběh a šikovný režisér.    

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Kam orli nelétají - upoutávka

Na sklonku II. světové války je nacisty sestřeleno britské letadlo s americkým generálem na palubě, jenž má u sebe velmi důležité, tajné informace. Na jeho záchranu je vyslána mise, ale generál je uvězněn na nebezpečném a hlavně velmi těžce přístupném místě.

Záběry z filmu Kam orli nelétají
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Záběry z filmu Kam orli nelétají

Pevnost Schloss Adler se nachází uprostřed Alp na vrcholku skalního masivu, který je přístupný pouze lanovkou či vrtulníkem. Skupina sedmi britských vojáků, členů přepadového komanda, má za úkol seskočit padákem v těsné blízkosti nacistické základny, infiltrovat se mezi její zaměstnance a osvobodit generála, než ho Němci stačí podrobit výslechu.

Záběry z filmu Kam orli nelétají
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Záběry z filmu Kam orli nelétají

Co jste možná o filmu Kam orli nelétají netušili...

  • Ve scéně, kdy Richard Burton a Clint Eastwood šplhají vzhůru po stěně pevnosti, je vidět, že Burtonovi to nedělá žádné problémy, zatímco Eastwood se u toho dost potí. To bylo způsobené tím, že Richard Burton, který měl v té době problémy s pitím a byl vášnivý kuřák, se musel nechat zavěsit na jeřáb (který byl pak počítačově vymazán). Clint Eastwood, který se naopak udržoval v kondici a byl pověstný zdravým životním stylem, šplhal bez pomoci.
  • Steven Spielberg „Orly“ označil za svůj nejoblíbenější válečný film.

Režie: Brian G. Hutton
Předloha: Alistair MacLean (kniha)
Scénář: Alistair MacLean
Kamera: Arthur Ibbetson
Hudba: Ron Goodwin
Hrají: Richard Burton, Clint Eastwood, Mary Ure, Michael Hordern, Donald Houston, Anton Diffring, Derren Nesbitt, Vincent Ball, Ferdy Mayne, Ingrid Pitt, Neil McCarthy, Philip Stone, Anton Rodgers
Rok uvedení: 1968

reklama

reklama