Filmový thriller, který se nelíbí Vatikánu: Stigmata!

Mladá kadeřnice Frankie žije v americkém Pittsburgu bezstarostně jen do doby, než se jí na těle začnou objevovat krvavá a bolestivá znamení. Medicínská záhada, nebo dívčiným prostřednictvím promlouvá Ježíš Kristus? Podívejte se na mysteriózní thriller Stigmata na Prima MAX ve čtvrtek ve 22.00.
Záběry z filmu Stigmata
Záběry z filmu Stigmata
1999 Metro-Goldwyn-Mayer

reklama

Jednoho dne dostane Frankie Paige (Patricia Arquette) balíček od matky z Mexika. Frankie pobožná není, ale růženec ji přesto potěší. Krátce nato se však její život začne radikálně měnit. Je přehnaně citlivá, vidí to, co lidé nevnímají, chová se zcela jinak než dřív. Netuší, co se s ní děje. Na zápěstích se jí zničehonic otevřou krvavé rány, které vypadají jako stigmata – stopy po hřebech, kterými byl ukřižován Ježíš.

Stigmata - upoutávka
Stigmata - upoutávka

O záhadě se dozví církev a netrvá dlouho, než Vatikán vyšle svého zástupce, otce Kiernana (Gabriel Byrne). Jeho posláním je právě zkoumání stigmat a podobných záhad, které se čas od času na zemi stávají. I přes svoji pevnou víru se snaží o co nejobjektivnější posouzení Frankiina stavu. Dostává se do situace, ve které vědecké bádání dokazuje něco zcela jiného, než co je psáno v Bibli. Riskuje vyhoštění z církve, aby Frankie ochránil. Ale před čím? Je Frankie jen pouhým bláznem? Nebo že by jejím prostřednictvím promlouval sám Ježíš Kristus? A jakou roli hraje růženec od matky?

Záběry z filmu Stigmata
Autor: 1999 Metro-Goldwyn-Mayer Záběry z filmu Stigmata

Kontroverzní téma: Evangelium podle Tomáše

Film ve své podstatě popírá některá učení, která nám po tisíciletí vtlouká do hlavy katolická církev a která prý uvádí na pravou míru Tomášovo evangelium: sbírka 114 výroků připisovaných Ježíšovi, nalezená v roce 1945 v Egyptě a psaná koptsky. Podle vědeckých výzkumů výroky nemohl sepsat apoštol Tomáš, ale někdo jiný a mnohem později, pravděpodobně na konci třetího nebo na začátku čtvrtého století. Dochovaly se i řecké zlomky přibližně ze druhého století.

Vatikán odmítl evangelium uznat jako kanonické, a zřejmě proto se o něm neustále vedou spory. Říká se, že obsahuje informace, které se církvi takzvaně „nehodí do krámu“ a které popírají to, co je psáno v Bibli.

Záběry z filmu Stigmata
Autor: 1999 Metro-Goldwyn-Mayer Záběry z filmu Stigmata

Perličky z přípravy filmu Stigmata

  • Hlavní hrdinka se jmenuje Frankie záměrně. Jméno odkazuje na Františka z Assisi, prvního člověka, kterému se na těle objevovala stigmata.
  • „Rozštípni dřevo a já tam budu, nadzvedni kámen a nalezneš mě“ – je skutečnou citací z Tomášova evangelia. Poukazuje na nepotřebnost honosných kostelů a na to, že víru si každý člověk nese sám v sobě.
  • Almeidovo tělo v rakvi je vosková figurína vyrobená v rekvizitářských dílnách v Los Angeles.
  • Holubi nalétávají na Frankiiny ruce, protože má v dlaních schovaná zrníčka.
  • Aramejština, kterou píše Frankie na zeď, je ve skutečnosti starověkou hebrejštinou. Režisérovi Rupertu Wainwrightovi se zdála „pro oko“ zajímavější.
Záběry z filmu Stigmata
Autor: 1999 Metro-Goldwyn-Mayer Záběry z filmu Stigmata

Nenechte si ve čtvrtek ve 22.00 ujít na Prima MAX.

Režie: Rupert Wainwright 
Scénář: Tom Lazarus, Rick Ramage 
Kamera: Jeffrey L. Kimball
Hudba: Ilja David Cmíral 
Hrají: Patricia Arquette, Gabriel Byrne, Jonathan Pryce, Nia Long, Thomas Kopache, Rade Šerbedžija, Enrico Colantoni, Dick Latessa, Portia de Rossi, Patrick Muldoon, Ann Cusack
Rok uvedení: 1999

reklama

reklama