Fenomenální Love Story

Sedm nominací na Oscara, jedna zlatá soška, pět Zlatých glóbů a nadčasový příběh z roku 1970, který u nás nejdřív proslavila jeho ústřední melodie (ověnčená právě tou oscarovou soškou). Skvělou Ali MacGraw, Ryana O´Neila a jejich nesmrtelnou Love Story si nenechte ujít v pátek ve 20.00 na Prima MAX.
Love Story
Love Story

reklama

Tu nestárnoucí klavírní melodii znáte, i když třeba ani netušíte, že byla původně napsána právě pro tenhle film. Snímek Love Story, ověnčený pěti Glóby a sedmi nominacemi na Oscara, se k nám dostal bohužel až dvacet let po svém uvedení za oceánem, ale čas mu na kráse nic neubral. Tak hluboké příběhy, dojemné, ale bez náznaku kýče, smutné a zároveň krásné, těch nebylo v historii kinematografie natočeno mnoho, ale snímek Love Story je rozhodně jedním z nich.

Love Story - upoutávka
Love Story - upoutávka


Příběh Jenny (Ali MacGraw) a Olivera (Ryan O´Neal) je příběhem o lásce dvou mladých lidí, kteří musí čelit mnoha zkouškám a nepochopení. Oba totiž pocházejí z diametrálně odlišného prostředí: Oliver studuje práva na Harvardu stejně jako všichni jeho úctyhodní předkové, zatímco Jenny studuje hudbu na sousední Radcliffe College a pochází z prosté italsko-americké rodiny. Vztah mladíka z prestižní rodiny s dívkou z nuzných poměrů je trnem v oku zvláště Oliverově otci, který slepě lpí na tradicích a od syna očekává to samé. Jeho neuposlechnutí má pak dalekosáhlé následky.

Možná jste o filmu Love story netušili, že...

  • Za hudbu, která obletěla celý svět, obdržel Oscara francouzský skladatel Francis Lai. Na zlatou sošku byl hudebník nominován už za snímek Muž a žena z roku 1966. Kromě melodií pro mnoho známých filmů skládal Lai písně i pro světové zpěváky, například Edith Piaf, Eltona Johna, Mireille Mathieu a další. 
  • Režisér musel producentům slíbit, že s náklady nepůjde nad dva miliony dolarů. Celosvětové tržby snímku se pak vyšplhaly až na neuvěřitelných 136 milionů dolarů.
  • Těsně před uvedením snímku do kin (na Valentýna v roce 1970) vyšla i stejnojmenná kniha. Ta však nebyla snímku předlohou. Objednalo si ji filmové studio u autora scénáře Ericha Segala, aby se tak příběh dostal do co nejširšího povědomí veřejnosti. Záměr jim vyšel na výbornou, jelikož z románu se stal bestseller.
  • Jako jedna z příčin obrovské popularity jména Jennifer, která byla u narozených holčiček ve Spojených státech zaznamenána v sedmdesátých letech, se uvádí právě oblíbenost snímku Love Story a stejnojmenné knihy.
  • Scény, ve kterých osamělý Oliver bloudí zasněženým New Yorkem, se natáčely úplně naposled v době, kdy většina snímku byla již hotova. Produkce tehdy zápolila s financemi, prostředky docházely a na povolení dotáček v NY už nezbyly peníze. Točilo se tedy načerno, pouze s tou nejnutnější technikou a štábem.

reklama

reklama